İskoçya’nın Lowland bölgesinde bulunan Glenkinchie damıtımevinin standart ekspresyonu olan Glenkinchie 12, %43 alkol oranına ve 12 yıllık olgunlaşma süresine sahip. Glenkinchie’nin bu ekspresyonu, içinde Lagavulin 16, Talisker 10, Cragganmore 12, Oban 14gibi ikonik Single Maltların bulunduğu Diageo’nun Klasik Maltları Serisinde Lowland bölgesinin temsilcisi olarak yer almaktadır.

Glenkinchie 12, Auchentoshan ile beraber Türkiye’de satışta olan iki Lowland markasında biri. Çok yakın bir zamana kadar bu ünvanı tek başına taşıyordu.

1837 yılında John and George Rate kardeşler tarafından kurulan damıtımevi, Edinburgh’un merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunuyor. Yemyeşil ağaçlar ve çok sayıda çiftliğin bulunduğu harika bir bölgede yer alan Glenkinchie, şehre yakın olması nedeniyle “Edinburgh Maltı” olarak da anılıyor.

Glenkinchie damıtımevine ve Lowland bölgesine yaptığım geziden notlarıma buradan göz atabilirsiniz!

Glenkinchie 12 (Single Malt Scotch, 43% abv)

Burun: Limon ve portakal gibi meyvemsi aromalar ön planda. Bunlara çimen, saman, tahıl ve malt notaları eşlik ediyor. Ek olarak vanilya ve meşe. Taze ve ferah bir karaktere sahip.

Damak: Burunla çok uyumlu bir damak. Portakal ve limon yine belirgin. Ek olarak çimen ve acıbadem. Oldukça sıcak bir damak…

Bitiş: Oldukça kurutucu, bol baharatlı ve orta uzunlukta.

Genel Yorum: Glenkinchie 12, meyvemsi ve çiçeksi aromaların belirgin olduğu bir single malt. Burunda sunduğu taze karakteri damakta da sunmasını dilerdim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

A’dan Z’ye tüm tadım notları için…

Glenkinchie 12
Burun82%
Damak80%
Bitiş80%
81%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.