WhiskyTalks Tadım Kulübü olarak bu sene Glenmorangie ve Harman Viskiler olmak üzere 2 tadım gerçekleştirdik. Son tadımı yakın bir zamanda yapmamıza rağmen çok arayı açmadan başka bir tadım için bir araya geldik.

Bu tadımdaki temamızı “3 Damıtımevi & 3 Viski” olarak belirledik. Amacımız farklı damıtımevlerinin standart ekspresyonlarını deneyerek, markaların karakterlerini anlamak ve kıyaslamaktı. 

Ufak bir not: Bir damıtımevinin karakterini anlamanın en iyi yollarından birinin o damıtımevinin standart ekspresyonunu tatmak olduğunu düşünüyorum. Sizin de merak ettiğiniz markalar varsa bu ekspresyonlar ile başlamanızı tavsiye ederim.

Damıtımevi olarak ise daha yakından tanımak istediğimiz damıtımevlerini ve standart ekspresyonlarını seçtik. Benim tercihim uzun süredir içmediğim ve sahalara yakın bir zamanda “tekrar” dönen Glenlivet 12 oldu. Diğer ekpresyonlar ise grubun çok merak ettiği Dalmore 12 ve genel olarak herkesin çok sevdiği Aberlour 12 oldu.


Tadım öncesinde biraz damıtımevleri hakkında konuştuk. Bu sırada her marka hakkında ilginç bilgiler öğrenerek bilgilerimizi pekiştirdik.

Tadımda ise sıralamamız, Glenlivet 12, Aberlour 12 ve Dalmore 12 şeklinde oldu (Yumuşaktan yoğuna). Her bir ekspresyon için kısaca tadım notları şu şekilde:

Glenlivet 12: Burunda çiçeksi ve meyvemsi. Elma, armut ve şeftali ön planda. Ek olarak meşe ve vanilya. Damakta elma, vanilya, limon ve hafif tarçın. Bitiş ise orta uzunlukta ve meyvemsi

Aberlour 12: Burunda vanilya, tarçın ve meşe notalarına portakal ve kuru üzüm eşlik ediyor. Damakta yoğun ve gövdeli. Tarçın, kuru üzüm ve meşe baskın. Ek olarak karamel, esmer şeker, çikolata ve fındık. Bitiş orta uzunlukta, kuru üzüm, meşe ve bitter. (Detaylı tadım notları)

Dalmore 12: Burunda kuru üzüm, vanilya, çikolata ve tropik meyveler ön planda. Damakta oldukça yoğun ve zengin. Vanilya, kuru üzüm, çikolata, kahve ve tarçın. Bitiş ise orta uzunlukta. Meşe, üzüm ve tarçın.


Tadımın Özeti

Tadımda genel olarak öne çıkan ve grup tarafından en çok keyif alınan viski Aberlour 12 oldu. Dolgun ve gövdeli yapısına ek olarak yumuşak bir içime sahip olması bence Aberlour’un en büyük artısı.

Glenlivet 12 ise çok beğenilmesine rağmen diğer ekspresyonlara göre daha hafif ve meyvemsi karaktere sahip olması nedeniyle geri planda kaldı. Glenlivet 12 için herkesin hemfikir olduğu konu ise bu ekspresyonun tam bir yaz maltı oluşuydu…

Benim bu tadımdaki favorim grubun geri kalanı gibi Aberlour 12 olmasına rağmen, Dalmore 12‘den de bir o kadar keyif aldığımı söyleyebilirim. Dalmore’un yoğun ve keskin aromalarını hafif serin bahar akşamına gerçekten çok yakıştırdım.

Bir viskiyi değerlendirirken, viskinin kendisi kadar zaman ve mekan da çok etkili olabiliyor…


Bu tadım ilginizi çektiyse;

Tüm tadım notlarım için..

Leave a Reply

Your email address will not be published.