İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Aberlour damıtımevinin 12 yıllık ekspresyonu Aberlour 12 Double Cask, geleneksel meşe ve şeri fıçılarında olgunlaştırılıp, %40 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Birçok viski tutkununun malt viskiye giriş viskisi olarak nitelendirebileceği ekspresyon, fiyat-performans açısından da uygun sayılabilecek bir single malt.

Aberlour 12 Double Cask’i, Month of Malt tadımında muhteşem bir sunum eşliğinde deneme fırsatım olmuştu.

Aberlour 12 Double Cask (Single Malt Scotch, 40% abv)

Burun: Vanilya, tarçın ve meşe notalarına portakal ve kuru üzüm gibi hafif tatlı kokular eşlik ediyor. Özellikle meşe notaları oldukça baskın.

Damak: Aberlour 12 Double Cask, damakta oldukça yoğun ve gövdeli bir yapıya sahip. Burundaki tarçın, meşe ve kuru üzüm notaları burada etkili. Ek olarak damakta karamel, esmer şeker, çikolata ve fındık gibi aromalar da mevcut.

Bitiş: Orta uzunlukta, kuru üzüm, meşe ve bitter.

Meşe, vanilya ve tarçın aromalarının önde olduğu lezzetli bir ekspresyon. Buna ek olarak, dolgun ve gövdeli yapısına rağmen yumuşak bir içime sahip olması en büyük avantajı. Kesinlikle tam bir “Malt viskiye giriş viskisi” diyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz.

Aberlour 12 Double Cask
Burun86%
Damak87%
Bitiş86%
86%Overall Score

5 Responses

 1. Mehmet

  Barış Bey merhaba. Tamnavulin sherry cask edition tatma şansınız oldu mu? Ülkemize, görece uygun bir fiyattan giriş yaptı. Barındırdığı aromalar da Aberlour12 fanlarını tatmin edecek benzerlikte. Blogunuzdan çok istifade eden biri olarak teşekkür ediyorum. Selamlar

  Reply
  • veviski

   Mehmet Bey Merhaba, henüz tatma şansım olmadı ama oldukça iyi yorumlar duydum. Bu fiyatıyla bence kesinlikle şans vermeye değer. Ben de en kısa zamanda tatmak istiyorum.

   Reply
 2. Ali

  Speyside mı yoksa Highland mı tam anlayamadım. İki bölgede de damıtım evi mi var acaba

  Reply
  • veviski

   Aberlour damıtımevi Speyside bölgesindedir hatta Speyside’ın göbeğinde bulunur diyebilirim. Fakat şişelerinin üzerinde Highland yazar. Bunun sebebi Speyside dediğimiz bölgenin aslında Highland bölgesi içerisinde yer alması. Zamanla Speyside ayrı bir bölge olarak anılmaya başlandı. Macallan da benzer şekilde Speyside’da olmasına rağmen Highland şeklinde konumlandırır kendini. Bu tamamiyle markanın tercihi.

   Reply
 3. Hüseyin

  Yakın zaman önce 1 şişeyi 3 farklı zamanda içtim.Tavsiye üzerine almıştım ve aynı şekilde ben de tavsiye ederim. Single malt olarak kesinlikle hem içimi hem de bitişi fiyatına göre çok iyi.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.