İskoçya’nın ada damıtımevlerinden biri olan Jura, geçtiğimiz günlerden yeni bir seri çıkaracağını açıkladı. Nisan ayında satışa sunulması planlanan yeni Jura serisi, Origin, Superstition, Diurachs’ Own 16 ve Prophecy ekspresyonlarının yerini alacak. 

Yeni seride 5 ekspresyon bulunuyor:

Jura Journey, Jura 10, Jura 12, Jura Seven Wood ve Jura 18.

Yeni ekspresyonlarda ilk göze çarpan, şişe ve etiketlerin daha modern bir görünüme sahip oluşu. Markayı bünyesinde bulunduran Whyte & Mackay firmasının bu şekilde daha premium bir algı yaratarak, yeni viski severlerin ilgisini çekmeyi amaçladığı söyleniyor.. 

Seride yer alan viskilerin fiyatları ise £33- 75 seviyesinde bulunuyor.

Yeni ekspresyonların tadım notları şu şekilde:

Jura Journey – Burunda meyvemsi ve hafif isli notalar. Damakta vanilya ve citrus hakimken, bitişte toffee aromaları hakim. (Fiyatı: £33)

Jura 10 –Amerikan beyaz meşe eski bourbon fıçılarda 10 olgunlaştırıldıktan sonra Oloroso şeri fıçılarda bitişi yapılıyor. Burunda zengin meyvemsi notalara şeri ve hafif is eşlik ediyor. Damakta bitter ve nektarin, bitişte ise kahve ar0maları. (Fiyatı: £38)

Jura 12 – Oloroso şeri fıçılarda 12 yıl olgunlaşan ekspresyon, burunda şeri ve isli notaları dengeli bir şekilde sunuyor. Damakta çikolata ve likörümsü aromaları hakimken, bitişte ise hafif bir is sunuyor. (Fiyatı: £45)

Jura Seven Wood – Özenle seçilen 7 farklı fransız meşesi ve ilk dolum beyaz meşe amerikan fıçılarında olgunlaştırılan ekspresyon, burunda tropikal ve isli notalara sahip. Damakta şeftali ve portakal gibi meyvemsi aromalara, bitişte is eşlik ediyor. (Fiyatı: £59)

Jura 18 – 18 yıl süreyle Amerikan beyaz meşe fıçılarında olgunlaştırılan ekspresyon bitiş için kırmızı şarap fıçılarına aktarılıyor. Burunda oldukça gövdeli ve zengin olan Jura 18, şarabi ve isli notalar sunuyor. Damakta toffee ve orman meyveleri hakimken, bitişte bitter çikolata aroması bulunuyor. (Fiyatı: £75)

Leave a Reply

Your email address will not be published.