Hudson Maple Cask Rye ekspresyonunu ilginç kılan birçok özelliği bulunuyor… Her birinden detaylı bir şekilde bahsetmek istiyorum.

1. Öncelikle adından da anlaşılabileceği üzere Hudson Maple Cask Rye’ın olgunlaştırma aşamasında Maple Syrup (akçaağaç şurubu) bekletilmiş fıçılar kullanılıyor.

Yeni yakılmış beyaz meşe fıçılarda 4 yıla yakın bir süre geçirdikten sonra Hudson Maple Cask Rye, içlerinde akçaağaç şurubu bekletilmiş fıçılara alınarak olgunlaşma sürecini tamamlıyor.

Fıçılar Vermont‘taki bir üreticiden temin ediliyor. Bir akçaağaç şurubu üreticisinde meşe fıçısı ne arar diye merak ediyorsanız, üreticinin bu fıçıları whisky-aged maple syrup (viski fıçısında yıllandırılmış akçaağaç şurubu) yapımında kullandığını belirtelim.

2. Hudson Maple Cask Rye 100% çavdardan üretiliyor. Bu özelliği ile ekspresyon, Prohibition dönemi (19.yy’da Amerika’daki içki yasağı dönemi) öncesinde oldukça popüler olan çavdar viskilerine atıfta bulunuyor.

3. Son olarak, Hudson Maple Cask Rye geleneksel pot tipi imbiklerde 2 kez damıtılarak üretilen bir ekspresyon. Hudson Maple Cask Rye bu özelliği ile de kendisini, 1 kez damıtılan Amerikan viskilerinden ayırıyor ve 2 kez damıtılan İskoç viskilerine göz kırpıyor.

Hudson Maple Cask Rye (Amerikan Çavdar Viskisi, 46% abv)

Burun: Akçaağaç şurubu, karamel ve ahşap ön planda. Bekledikçe karamel ve bal gibi farklı tatlı notalar da hissediliyor. Oldukça yoğun ve aromatik. Viskiden daha çok kahvaltılık bir reçel gibi… Tatlı notalara hafif tütsü eşlik ediyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da tatlı aromalar ön planda. Portakal reçeli, karamel ve bal. Oldukça yoğun ve doyurucu bir yapıda. Tatlı aromaları ahşap, rom ve bitter takip ediyor.

Burundaki yanıksılık tatlı aromaların gerisinde kalsa da hissediliyor. %46’lık alkol seviyesi ise kendini pek göstermiyor. 

Bitiş: Orta uzunlukta, likörümsü bir bitiş. Portakal reçeline çok hafif tütün eşlik ediyor.

Genel Yorum: Hudson Maple Cask Rye, daha önce başka viskilerde rastlamadığım kadar tatlı aromalara ve yoğun bir meşe karakterine sahip. Bu aromalar ilk birkaç yudumda keyif verse de, Hudson Maple Cask Rye bir viskide görmeyi arzu ettiğim derinlik açısından zayıf kalıyor.

Örnek vermek gerekirse, Hudson Maple Cask Rye’ın tatlı notalara ek olarak, %100 çavdardan üretilmiş olmasının verdiği baharatlı bir karaktere sahip olmasını ya da %46’lık alkol oranına bağlı olarak damakta biraz daha “viski içiyorum hissi” yaratmasını arzu ederdim… Bunun yerine ekspresyon, tek boyutlu yoğun tatlı bir karakter sunuyor.

Hudson Maple Cask Rye
Oldukça tatlı, likörümsü bir viski.
Burun76%
Damak75%
Bitiş75%
Genel75%
75%Overall Score
Reader Rating: (0 Votes)
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.