İnsanların birikimlerini döviz, altın, hisse senedi, tahvil, fon veya gayrimenkul gibi yatırım araçlarında değerlendirmesine alışığız. Hatta bunlara son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz kripto paraları da ekleyebiliriz.

Peki paranızı viskiye yatırmayı ne dersiniz?

İsveç’te viski meraklısı bir girişimcinin kurduğu viski fonu, Single Malt Fund ile, viski severler yatırımlarını viski alarak da değerlendirebilecekler!

Single Malt Fund, dünyadaki ilk halka açık viski fonu olma özelliğini taşıyor. Yazının devamında da belirteceğim üzere, nadir viskilere olan talepler ve buna göre de fiyatlar arttığı sürece, benzer fonları önümüzdeki yıllarda daha çok duyacağız gibi…

Viski fonu sistemi şu şekilde işliyor;

Fon, sınırlı sayıda üretilen ve oldukça nadir bulunan değerli viskileri bularak bünyesine katıyor. Viski ve yatırım konusunda uzman portföy yöneticileri tarafından seçilen bu viskiler ile bir viski koleksiyonu, yani bir “Viski Fonu” oluşturuluyor.

Macallan M

Değerli viskilerden oluşan bu fona yatırım yapmak isteyenler, diledikleri miktarda para yatırarak, bu koleksiyona belli bir yüzdede sahip olmuş oluyor.

Viskilere yatırım yapmak yerine direk satın almak isteyen viski meraklıları ise, online bir sistem üzerinden diledikleri viskiyi satın alabiliyorlar.

Single Malt Fund’unun kurucusu Christian Svantesson, fonu için kısaca şu şekilde özetliyor:

“Bu bir Emtia fonu, sadece altın yerine viski alıyorsunuz.”

Christian Svantesson

Nadir viskilerin son yıllarda oldukça karlı bir yatırım aracı olduğunu belirten Svantesson, sadece geçen sene bu tür viskilerin ortalama *%28 değer kazandığını belirtiyor. Bu rakama 2010’dan itibaren baktığımızda ise büyüme oranı tam olarak *%370’miş.

*Rakamlar dünyanın en değerli 1000 single maltı indexinin olduğu Rare Whisky 101‘den alınmıştır.

Nadir viskiler için ne gibi rakamlar telafuz edildiğini daha iyi anlatmak için çok güncel birkaç örnek paylaşabilirim:

2018 Ocak ayında Hong Kong’da yapılan bir açık arttırmada 50 yıllık bir Yamazaki single maltı tam 298,879$ karşılığında alıcı buldu ve en pahalı Japon viski ünvanını kazandı. Aynı açık arttırmada, Macallan Millennium Decanter 50 Year Old 1949 ekspresyonu 62,922$’a ve Karuizawa Single Malt Whisky Aged 50 Years 1965 ekspresyonu ise 55,057 $’a alıcı buldu…

Yazamaki 50 Single Malt

Leave a Reply

Your email address will not be published.