Geçtiğiz günlerde İstanbul Duty Free’den çok ilginç bir rekor haberi geldi. Ünlü Japon markası Suntory’nin nadir şişelemelerinden Yamazaki 55 tam 488.000 Euro’ya alıcı buldu. Çinli bir alıcı tarafından satın alınan bu viski böylece Türkiye sınırları içerisinde satışı yapılan en pahalı viski olarak tarihe geçti.

Suntory’nin 2020 yılının başlarında duyurduğu Yamazaki 55, 1960’lı yıllarda Yamazaki damıtımevinde damıtılmış ve en az 55 yıl olgunlaşmış nadir viskilerin harmanlamasıyla oluşturulmuş.

Harmanı oluşturan ilk viski 1960’ta markanın kurucusu Shinjiro Torii tarafından damıtılarak geleneksel Japon Mizunara meşelerinde olgunlaştırılmış. Harmanı oluşturan diğer viskiler ise 1961 ve 1964’te markanın 2. baş harmancısı Keizo Saji tarafından damıtılarak Amerikan beyaz meşelerinde olgunlaştırılmış.

Son olarak, efsanevi baş harmancı Shinji Fukuyo ve Shingo Torii bir araya gelip bu özel viskileri harmanlayarak ortaya Yamazaki 55’i çıkarmışlar. Sadece 100 adet üretilen Yamazaki 55, markanın en yaşlı viskisi olma ünvanını da taşıyor.

Japon viskileri hakkında yazdığım ve Japon viski kültürüne dair her şeyi bulabileceğiniz yazıma buradan göz atabilirsiniz.

Yamazaki 55

Comment

Email adresiniz yayınlanmayacak.