2018’in 2. WhiskyTalks tadımında temamız harman viskilerdi.

Aslında bu tadımda farklı kategorilerde 4 harman viski tatmayı planlıyorduk. Fakat işin içine evdeki diğer harman viskiler ve misafirlerin getirdiği şişeler de eklenince tadım daha çok bir açık büfeye dönüştü…

Tadımda herkes daha önce denemediği viskileri tercih etti. Her bir ekspresyonu tam anlamıyla anlamak ve dozunda içmek amacıyla tadılan viski miktarının 6’yı geçmemesine dikkat ettik.

Tadımdaki “Açık Büfe” aşağıdaki şekildeydi;

İskoç Harmanları

  • Ballantine’s 12
  • Dewar’s 15
  • White Horse
  • Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak

İrlanda Harmanları

  • Jameson Original
  • Tullamore D.E.W. Original
  • Bushmills Original

Malt Harmanları

  • Naked Grouse
  • Monkey Shoulder

Bu seçkide benim tercihlerim, İskoç harmanı olarak Ballantine’s 12, Dewar’s 15 ve Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak, İrlanda harmanı olarak Tullamore D.E.W. Original ve malt harmanı olarak da Naked Grouse oldu.

Dewar’s 15 ve Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak‘ı ilk kez bu tadımda denedim. Bu nedenle beni en çok heyecanlandıran ekspresyonlar bunlar oldu. Buna ek olarak, Naked Grouse‘u da uzun süredir içmediğim için tekrar hatırlamak ve tadım notlarımı tazelemek iyi oldu.

Ballantine’s 12 ve Tullamore DEW Original’ı ise yakın bir zamanda tatmıştım. Daha önce çok kısa bitişli olması nedeniyle pek sıcak bakmadığım Ballantine’s 12’yi bu sefer daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Tullamore D.E.W. Original ise yumuşak ve kremamsı içimi ile her zamanki gibi yine çok keyifliydi. Hem İrlanda viskilerine giriş niteliğinde, hem de fiyat-performans açısından başarılı bir ekspresyon.

İlk kez tattığım Dewar’s 15 ve Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak’dan kısaca bahsetmek gerekirse,

Eski bourbon ve şeri fıçılarda en az 15 yıl olgunlaşmış 40 farklı viskinin karışımından oluşan Dewar’s 15 için premium bir harman diyebiliriz. Merkezinde Aberfeldyi barındıran harman, kolay içimli, zarif ve lezzetli bir viski.

Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak ise oldukça ilginç bir ekspresyon. Johnnie Walker’ın deneysel serisi Blenders’ Batch’in 3. ekspresyonu olan Triple Grain American Oak, harmanında arpa, buğday ve mısır olmak üzere 3 farklı tahıldan üretilmiş tahıl viskilere ek olarak Mortlach ve Cardhu gibi maltları da barındırıyor.

Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak, portakal ve şeftali gibi meyvemsi aromaların öne çıktığı baharatlı ve güçlü bir karaktere sahip.

Tadımda son olarak bir malt harmanı olan Naked Grouse‘u tattım. Macallan, Highland Park ve Glenturret gibi Edrington grubuna ait maltların harmanından oluşan Naked Grouse şeri fıçılarda olgunlaştırılıyor ve yıl belirtilmeden şişeleniyor.

Yazının başında da belirttiğim gibi Naked Grouse’u daha önce tatmıştım. Fakat daha önceki notlarıma göre bu sefer şeriden daha çok tahıl karakterini daha çok hissettiğimi söyleyebilirim. Tahıl ve şeriye ek olarak eski ahşap, karamel, baharat ve mentol diğer öne çıkan notalar.

Benim tattıklarıma ek olarak, grubun diğer üyelerinin en çok rağbet gösterdiği ekspresyonlar İrlanda harmanı Bushmills Original ve malt harmanı Monkey Shoulder oldu.


Tadımın Özeti

Tadımda genel olarak öne çıkan ve grup tarafından en çok keyif alınan viskiler Ballantine’s 12, Monkey Shoulder ve Tullamore D.E.W Original oldu. Ben bunlara bir de Dewar’s 15 ve Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak’u da ekleyebilirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.