Ardbeg Gününüz Kutlu Olsun!

Her yıl takvimlerimiz Mayıs-Haziran aylarını gösterdiğinde viski dünyasının en eğlenceli, en keyifli, hatta en çılgın kutlamalarından biri yapılıyor: Ardbeg Day!

Ardbeg’in ilk olarak 2012’de duyurduğu bu özel gün zamanla dünyanın dört bir yanından viski severlerin (özellikle de isli viski severlerin) heyecanla beklediği bir gün haline geldi. Her yıl Islay’da yapılan Fèis Ìle (The Islay Festival of Music and Malt) festivalinin son günü kutlanan Ardbeg Day, sadece festivalin yapıldığı Islay bölgesinde değil, başta markanın 100,000’i aşkın üyesi (Ardbeg Committee) olmak üzere ve markanın sıkı takipçileri tarafından birçok farklı ülkede kutlanıyor.

Bu günün heyecanla beklenmesinin en önemli sebeplerinden biri Ardbeg Günü’nün her yıl farklı bir konsept ile kutlanması. Yaratılan konseptlere baktığımızda ise gerçekten çok eğlenceli, bir o kadar da yaratıcı temalar görüyoruz. 2012’de Islay-limpics adıyla Olimpiyat temasıyla başlayan Ardbeg Day ilerleyen yıllarda Dünya Kupasından zaman yolculuğuna kadar ilginç temalarda kutlandı. Bu yılki kutlamalarda ise Ardbeg bizi ejderhalar, büyücüler, şövalyelerin olduğu büyülü bir dünyaya götürüyor.

Ardbeg Day’e dair heyecan verici diğer bir unsur ise her yıl yaratılan temaya uygun olarak özel bir ekspresyonun satışa sunulması. Bu ekspresyonlar öncelikle Ardbeg Committee üyelerine sınırlı sayıda sunuluyor. İlginç detaylara ve dikkat çekici tasarıma sahip olan şişeler birçok viski sever tarafında iyi bir yatırım aracı olarak da görülüyor.

Bu yıl yapılan şişeleme geçtiğimiz haftalarda “Ardbeg Scorch” adıyla duyuruldu. Etiket tasarımı her yıl olduğu gibi bu sene de fazlasıyla iddialı. İçleri yoğun kavrulmuş Bourbon fıçılarda (Dragon Charred Casks) olgunlaştırılan Scorch için tadım notlarında “mythical” tabiri kullanılmış.

Peki Ardbeg Günü nasıl kutlanır?

Bu günü kutlamak için illa ki Fèis Ìle için Islay’a gitmeniz şart değil (Tabii ki gitme şansınız varsa müthiş olur!), dostlarınızla bir kadeh Ardbeg ile bu günü keyifle kutlamak gayet mümkün. Buna ek olarak, son 2 yıldır birçok etkinlik gibi Ardbeg Day de online olarak yapılıyor. Ardbeg’in web sayfasını ziyaret ederek programa göz atabilirsiniz.

Son olarak size güzel bir haberim olacak…

Ardbeg Day bu sene ilk kez Türkiye’de de kutlanacak!

6 Haziran Cumartesi Bomontiada’da harika bir etkinlikle yapılacak kutlamada Ardbeg ekspresyonlarıyla beraber farklı kokteyller ve isli eşlikçiler yer alacak. Etkinlik 13:00 ile 20:00 saatleri arasında devam edecek. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın!

Ardbeg Gününüz kutlu olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published.