Dün akşam Bomontiada’da #theirishspirit adı altında bir “İrlanda” etkinliğine katıldım. Etkinliğin teması Türkiye pazarına yeni giren Jameson Caskmates Stout Edition etrafına kurulmuştu. 

Etkinliğe geçmeden önce kısaca Jameson’ın Caskmates serisinden bahsetmek istiyorum.

Caskmates serisi, Jameson’ın viskilerini İrlanda biraları bekletilmiş fıçılarda olgunlaştırarak ürettiği deneysel bir seri. 

Söylenilene göre Caskmates’in fikri, Jameson‘dan Dave Quinn ve İrlandalı craft bira üreticisi Franciscan Well‘in kurucusu Shane Long’un pub’daki sohbetleri sırasında ortaya çıkmış.

Jameson fıçılarını zaten kendi biraları için kullanan Shane Long, Jameson-Franciscan Well ikilisinin çok iyi bir tat uyumu yakalayacağı konusunda Dave Quinn’i ikna etmiş. Sonrasında hemen ufak bir deneme yapmışlar ve ortaya çıkan sonuç iki tarafı da fazlasıyla memnun etmiş. 

Jameson Caskmates Stout Edition tadım notlarıma bu linkten göz atabilirsiniz.

Popülist‘in etkinlik için hazırlamış olduğu yemek menüsü çok başarılıydı. Yemek esnasında Oğul Türkkan, İrlanda viski kültürü ve Bira-Viski ikilisi üzerine çok keyifli hikayeler paylaştı.

Yemekte benim en çok ilgimi çeken Jameson Caskmates Stout Edition’ın birayla olan uyumu oldu. Caskmates hem Stout, hem de Red Ale ile gerçekten harika uyum sağladı.

Ufak bir not: Etkinlikte bira ve viskiyi beraber denediğimde, öncelikle biradan bir yudum alıp sonrasında viskiyi içtiğimde, viskinin tatlı aromalarını daha çok aldım. Bunu özellikle Jameson-Red Ale ikilisinde net bir şekilde hissettim. 

Yemek menüsüne ek olarak etkinlikte Twins Cocktails‘in geceye özel hazırladığı kokteyl menüsü de vardı. Benim en çok keyif aldığım Jameson Casksmates, Stout Beer ve Maple Syrup ile hazırlanan Hey Mate! kokteyli oldu.

Caskmates serisinde bir de Jameson Caskmates IPA edition ekspresyonu bulunuyor. Adından da anlaşılabileceği üzere bu viskinin olgunlaştırılmasında IPA bira fıçıları kullanılmış. Bu ekspresyonun henüz Türkiye’ye gelmediğini belirteyim.

IPA Edition’ı geçtiğimiz sene Dublin‘de deneme şansım olmuştu. Kısaca, IPA’da Stout Edition’a kıyasla şerbetçiotu aromasının biraz daha yoğun olduğunu söyleyebilirim.


Leave a Reply

Your email address will not be published.