Macallan Rare Cask, damıtımevinin baş damıtımcısı Bob Dalgarno‘nun markanın stoğunda bulunan fıçıların sadece %1’lik bir bölümünde seçtiği, öncesinde içlerinde şeri bekletilmiş 16 farklı fıçıdan meydana gelen özel bir viski.

Macallan Rare Cask (İskoç Single Malt, %43 abv)

Burun: Vanilya, narenciye ve kuru üzüm kokularına bitter ve tatlı baharatlar eşlik ediyor. Şeri karakteri fazlasıyla belirgin. Kadeh havalandıkça bitter notaları yoğunlaşırken, meşe ve hafif mentol kokuları da ortaya çıkıyor.

Damak: Tarçın, zencefil ve kuru meyve aromaları belirgin. Damakta oldukça dolgun ve ipeksi bir his bırakıyor. Buruna göre biraz daha baharatlı bir yapıda. Bitter, meşe ve vanilya hala etkili.

Bitiş: Orta uzunlukta, bitter, kahve ve meşe.

GenelMacallan Rare Cask’i kısaca şeri ve tatlı baharat aromalarının dengeyle sunulduğu, zarif ve dolgun bir viski olarak tanımlayabilirim. Macallan Rare Cask, gerek şişe tasarımı, gerekse hikaye olarak (%1’lik fıçı detayı) oldukça iddialı bir ekspresyon. Fakat diğer Macallan’lar ile kıyasladığımda benim için Rare Cask’in biraz daha geride kaldığını söyleyebilirim. (Özellikle de fiyat-performans olarak!)

Macallan Rare Cask
Şeri ve tatlı baharat aromalarının dengeyle sunulduğu, zarif ve dolgun bir viski.
Burun86%
Damak84%
Bitiş84%
Genel83%
84%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
85%

Leave a Reply

Your email address will not be published.