Single Pot Still (Yapımında maltlanmış ve maltlanmamış arpa kullanılıyor) ve tahıl viskilerin harmanından oluşan Jameson Caskmates Stout Edition, eski bourbon fıçılardan sonra içlerinde Stout birası bekletilmiş fıçılara alınıyor ve olgunlaşmasını burada tamamlıyor. Jameson stout fıçılarını İrlandalı bir craft bira üreticisi olan Franciscan Well’den temin ediyor.

Viskinin bira ile olan benzerliklerine ve uyumu üzerine çıkarılmış olan Caskmates serisi benim de uzun süredir merakla takip ettiğim bir seri. Jameson Caskmates Stout Edition ilk kez Dublin’deki Temple Whiskey Bar’da tatma fırsatım olmuştu.

Jameson Caskmates Stout Edition (Irish Blended, 40% abv)

Burun: Yeşil elma, armut ve lime gibi meyvemsi notalara ek olarak malt, baharat, şerbetçi otu, çikolata ve badem ezmesi. Kavruk kahve çekirdeği kokuları da kendini biraz hissettiriyor. Yoğun ve kompleks.

Damak: Malt, baharat, karamel ve çikolataya kahve ve hafif is eşlik ediyor. Yağlı ve dolgun bir viski. Oldukça yumuşak içimli. .

Bitiş: Orta uzunlukta, lime, hafif baharat, bitter ve kavruk kahve.

GenelJameson Caskmates Stout Edition, standart Jameson’a kıyasla daha zengin, aromatik ve buna rağmen kolay içimli bir ekspresyon. Özellikle damaktaki farklı aromalar ve bitiş fazlasıyla tatmin edici. Bira fıçısı kullanımı gerçekten başarılı ve bir o kadar da ilginç bir hamle olmuş.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey…

Tüm İrlanda viskileri tadım notlarım…

Jameson tadım notları…

Jameson Caskmates Stout Edition
Standart Jameson'a kıyasla daha zengin, aromatik ve buna rağmen oldukça kolay içimli...
Burun84%
Damak83%
Bitiş83%
83%Overall Score
Reader Rating: (56 Votes)
65%

Leave a Reply

Your email address will not be published.