Johnnie Walker, Ghost and Rare serisine bir ekspresyon daha ekliyor: Johnnie Walker Blue Label Ghost and Rare Port Ellen!

Johnnie Walker Blue Label Ghost and Rare Port Ellen, merkezinde 1983 yılında kapanan Port Ellen damıtımevinden çıkan malt viskileri barındırıyor.

Islay’da bulunan ve 1825 ile 1983 yılları arasında faaliyette olan Port Ellen damıtımevi güçlü ve isli viskileri ile biliyor.

Port Ellen gibi eskiden faaliyette olan fakat belirli nedenlerle kapanmış damıtımevlerin “Lost” yani Kayıp damıtımevleri deniliyor.

Johnnie Walker Blue Label Ghost and Rare Port Ellen, harmanında Port Ellen’a ek olarak Mortlach, Dailuaine, Cragganmore, Blair Athol ve Oban damıtımevinde bulunan oldukça nadir maltları barındırıyor.

Malt viskilerin yanında ekspresyonun harmanında 2 farklı damıtımevinden tahıl viskiler de bulunuyor. Bu damıtımevleri 1983’te kapanan Carsebridge ve 1988’te kapanan Caledonian damıtımevleri.

Markanın baş harmancısı Jim Beveridge‘ın belirttiğine ekspresyonun tadım notları şu şekilde:

Zengin malt, citrus ve tropik meyve aromalarına ek olarak Port Ellen maltının karakteristik isli karakterine sahip olacak. Oldukça kremamsı ve dengeli…

Herhangi bir yıl ibaresi taşımayan (Nas) Johnnie Walker Blue Label Ghost and Rare Port Ellen %43,8 alkol şişeleniyor.

2018 ekim ayında Dünya genelinde piyasaya çıkması planlanan ekspresyonun $350 civarından olacağı söyleniyor.

Ufak bir not: Bu ekspresyonun merkezinde yer alan Port Ellen damıtımevinin 2020 yılında tekrar açılacağını belirtelim!

Leave a Reply

Your email address will not be published.