Johnnie Walker Black Label Sherry Finish, markanın standart Black Label ekspresyonunu belli bir süreliğine Sherry fıçılarda bekletmesiyle (finish) ortaya çıkardığı şişelemesi. Black Label ile bire bir aynı içeriğe, alkol derecesine ve 12 yıllık olgunlaşma süresine sahip olan Johnnie Walker Black Label Sherry Finish’in şüphesiz en büyük farkı şeri fıçılarda geçirdiği bu ek süre.

Standart Black Label’a kıyasla biraz daha tatlı nüanslar sunan bu şişeleme 2022 Temmuz itibariyle Türkiye’de de raflardaki yerini almış durumda.

Johnnie Walker Black Label Sherry Finish (Blended Scotch, 40% abv)

Burun: İlk koklamayla karamel, vanilya, bal ve kuru meyve notaları belirgin. Kör bir tadımda Black Label olduğunu söylemek zor olurdu, zira isli ve füme notalar oldukça gerilerde. Kadehin biraz havalanmasıyla meşe, karabiber ve füme kokular açığa çıkıyor ve Black Label karakterini biraz gösteriyor. Aromatik.

Damak: Burunla benzer şekilde oldukça tatlı bir karaktere sahip olduğunu söyleyebilirim. Karamel, bal, çikolata ve kuru meyve aromalarını tatlı-baharatlı ve isli tatlar eşlik ediyor. İsli karakterin damakta daha belirgin olduğunu görüyoruz. Giderek artan bir kuruluk var. Standart Black Label’a kıyasla gövde biraz daha düşük.

Bitiş: Kuru meyve, karamel, hafif is ve karabiber aromaları ile kuru, sıcak, orta uzunlukta bir bitiş.

Genel: Johnnie Walker Black Label Sherry Finish, genel olarak tatlı nüansların belirgin olduğu aromatik ve sıcak bir ekspresyon. Standart Black Label’a kıyasla damaktaki gövdesi ve dokusu olarak biraz düşük kalsa da içimini keyifli buldum. Şeri etkili viskileri sevenler için çok iyi bir alternatif olmuş.

010722

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım notları…

Johnnie Walker hakkında bilmeniz gereken her şey…

Johnnie Walker Black Label Sherry Finish
Burun84%
Damak83%
Bitiş83%
83%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.