Glencadam 15, İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Glencadam damıtımevinin Bourbon fıçılarda 15 olgunlaştırdıktan sonra 46% dereceyle unchillfiltered olarak şişelediği ekspresyonu.

1825 yılında kurulan ve oldukça gelenekselci bir damıtımevi olan Glencadam, daha çok harman viskilere viski üretirken 2003 yıllarda Angus Dundee tarafında satın alındıktan sonra kendi şişelemelerine odaklanıyor ve bunun da ilk örneği 2005’te çıkardıkları Glencadam 15 oluyor.

Glencadam 15 (Single Malt Scotch, 46% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte Bourbon fıçı etkisini fazlasıyla görüyoruz. Karamel, vanilya, bal ve malt notalarına çikolata ve meşe eşlik ediyor. Oldukça dolgun. Adeta bir Bourbon koklar gibi… Kadehin havalanmasıyla Glencadam’in alışık olduğumuz taze meyve kokuları biraz daha kendini gösteriyor.

Damak: Karamel, malt, bal, bitter ve toffee aromalarına tarçın, karabiber ve meşe eşlik ediyor. Tatlı ve baharatlı notalar uyumlu. Giderek artan bir kuruluk ve sıcaklıkla 46% dereceyi damakta hissettiriyor.

Bitiş: Toffee, malt, meşe ve karabiber notaları ile orta uzunlukta baharatlı bir bitiş.

Genel Yorum: Glencadam 15’i ilk kez Glencadam’ın pazarlama sorumlusu Euan Baird ile yaptığımız online tadımda markanın 10 ve 13 yıllık ekspresyonlarıyla tatma şansım olmuştu. Her bir viski çok farklı deneyimler sunduğu için favorimi söylemek biraz zor ama o gün tadım sonrasında kadehimde 15 ile devam etmiştim. Bourbon fıçı etkisini çok iyi gösteren keyifli bir Highland maltı olduğunu düşünüyorum. En büyük dezavantajı ise ne yazık ki fiyat/performans dengesi…

05072022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

İskoçya ve İskoç viskilerine dair her şey…

A’dan Z’ye viski tadım notlarım…

Glencadam 15
Bourbon fıçı etkisini çok iyi gösteren keyifli bir Highland maltı.
Burun85%
Damak84%
Bitiş83%
Genel83%
84%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
77%

Leave a Reply

Your email address will not be published.