Compass Box Orchard House, bağımsız şişeleyici Compass Box’ın 2021’de çıkardığı meyvemsi karakteriyle öne çıkan malt viskilerle harmanlayarak 46% dereceyle şişelediği ekspresyonu. Bir Blended Malt olan Orchard House içerisinde 39% Linkwood, 29% Clynelish ve 20% Benrinnes oranında maltlara ek olarak 2% Caol Ila,  8% ismi açıklanmayan bir Speyside maltı ve bir de 2% oranında Highland karışımı bulunuyor. Fıçı kullanımında ise öncelikle yoğun olarak ilk dolum Bourbon fıçılar, az miktarda da Fransız meşe ve Oloroso Sherry fıçılar kullanılmış.

İlk kez London Whisky Show 2021’de tatma fırsatı yakaladığım Orchard House’un 2022 şişelemesinde harmanda ufak değişimler olmuş. Compass Box’ın yıldan yıla şişelerinde bu şekilde değişiklikler yaptığını belirteyim.

Compass Box Orchard House (Blended Malt, 46% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte “Orchard House” adının hakkını fazlasıyla veren oldukça taze ve meyvemsi bir burun. Elma, armut, üzüm, şeftali, limon gibi zengin meyvemsi kokulara vanilya ve hafif karamel eşlik ediyor.

Damak: Damakta da burunda olduğu gibi meyve karakteri belirgin. Elma, armut, şeftali ve limon aromalarına meşe, vanilya, zencefil ve beyaz karabiber eşlik ediyor. 46% derecelik alkol kendini hafif hissettiriyor.

Bitiş: Orta uzunlukta, meyvemsi, hafif baharatlı bir bitiş.

Genel Yorum: Compass Box Orchard House her ne kadar ilk tattığımda beni biraz hayal kırıklığına uğratsa da sonraki tadımlarda karşıma çıktığında keyif aldığım bir viski oldu. Meyvemsi karakterin çok belirgin olduğu aromatik ve tam anlamıyla “fresh” bir viski. Özellikle sıcak havalarda keyifle yudumlanabilecek bir malt harmanı.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Compass Box tadım notlarım…

051121

Compass Box Orchard House
Meyvemsi karakterin çok belirgin olduğu aromatik ve tam anlamıyla "fresh" bir viski. Özellikle sıcak havalarda keyifle yudumlanabilecek bir malt harmanı. 
Burun86%
Damak85%
Bitiş84%
Genel86%
85%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
85%

Leave a Reply

Your email address will not be published.