Diageo’nun ‘Legends Untold” temasıyla çıkardığı 2021 Special Release serisinin 14 yıllık Cardhu şişelemesi. 2006 yılında damıtılan ekspresyon Amerikan meşe fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra kırmızı şarap fıçılarında bitiş verilerek 55.5% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Diageo’nun 2021 Special Release şişelemeleri en az şişenin içerisindeki viskiler kadar etiket tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. 8 farklı ekspresyondan oluşan serinin tüm şişelerinin üzerinde özel bir QR kodu bulunuyor. Bu kodu okuttuğunuz zaman etiket üzerinde bulunan hayvan figürleri augmented reality teknolojisi ile hayata geliyor… (Tadım tarihi fiyatı: £119.95)

Cardhu 14 Special Release 2021 (Single Malt Scotch, 55.5% abv)

Burun: Elma, limon, üzüm ve hafif portakal gibi meyvemsi kokulara çiçeksi, taze notalar eşlik ediyor. Malt, hindistan cevizi ve kurabiye gibi kokular almak da mümkün. Yumuşak ve zarif bir burun. 55,5% derecelik alkolü pek hissettirmiyor diyebilirim.

Damak: Elma, armut, üzüm, erik ve hafif kırmızı meyve gibi dolgun meyvemsi aromalara toffee, elma şekeri ve meşe eşlik ediyor. Tatlı karakterin hemen arkasından bol baharat geliyor. Tarçın, karanfil ve beyaz karabiber aromalar. Tatlı, kremamsı ve baharatlı.

Bitiş: Tatlı aromalar bitişte de belirgin. Elma, üzüm, toffee, tarçın ve beyaz karabiber ile orta uzunlukta sıcak bir bitiş.

Genel Yorum: Cardhu 14 Special Release 2021, 55.5% alkol seviyesine rağmen tatlı aromaların öne çıktığı dolgun ve yumuşak içimli bir ekspresyon. Özellikle burunda beni fazlasıyla şaşırttı. Damaktaki tatlı-baharat dengesi sonralara doğru kaybolsa da kremamsı dokusuyla oldukça keyifli.

27062022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notları…

İskoçya’nın Speyside Bölgesinden Notlarım…

Cardhu 14 Special Release 2021
Cardhu 14 Special Release 2021, 55.5% alkol seviyesine rağmen tatlı aromaların öne çıktığı dolgun ve yumuşak içimli bir ekspresyon. Özellikle burunda beni fazlasıyla şaşırttı. Damaktaki tatlı-baharat dengesi sonralara doğru kaybolsa da kremamsı dokusuyla oldukça keyifli.
Burun86%
Damak86%
Bitiş84%
Genel84%
85%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
79%

Leave a Reply

Your email address will not be published.