Bunnahabhain’ın Fèis Ìle 2022 (Islay festivali) için özel çıkardığı Bourbon ve Oloroso şeri fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra Pedro Ximenez Octave fıçılarda bitiş vererek 50.8% dereceyle şişelediği ekspresyonu. (Tadıldığı tarihteki fiyatı: £89.95)

*Octave fıçı: Butt tipi fıçıların 8’de 1’i büyüklüğünde olan yaklaşık 50 litre hacme sahip olan bir fıçı tipidir. Ufak hacmi nedeniyle içerisinde bekleyen viskinin meşeyle teması maksimum seviyede olur. Bu sayede fıçı karakteri viskiye yoğun şekilde nüfuz eder.

Bunnahabhain Abhainn Araig – Fèis Ìle 2022 (Single Malt Scotch, 50.8% abv)

Burun: İlk koklamayla yoğun şeri karakteri hemen kendini gösteriyor. “Reçel gibi” şeklinde tarif edebileceğim dolgun kırmızı ve siyah meyve kokularına yanık meşe, karamel, eski kitap ve kuvertür çikolata eşlik ediyor. Çok hafif tuzlu kokular almak da mümkün. Kadehin havalanmasıyla mentollü çikolata olarak adlandırabileceğim ferah bir tatlılık hissettim. 50.8% derece kendini fazlasıyla gösteriyor. Kompleks ve güçlü bir burun.

Damak: Fıçı etkisini yoğun baharatlı aromalar ile damakta daha çok hissediyoruz. Siyah üzüm, bitter, toffee, deri ve yanık meşe aromalarına tütün, karabiber, biber ve damağın gerisinde çok hafif tuz eşlik ediyor. Oldukça yoğun ve ağır diyebileceğim bir karakterde.

Bitiş: Yanık meşe, siyah üzüm, bitter, bal, deri ve biberli tatlar ile sıcak ve uzun bir bitiş.

Genel Yorum: Bunnahabhain Abhainn Araig benim için tadım yapması zor viskiler kategorisindeki yerini aldı. Oldukça baskın, ve yoğun aromalara sahip olması nedeniyle bu aromaları ayırt etmek pek kolay olmadı. Şeri karakteri burunda hissedilse de damakta baharat karakterinin daha belirgin olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle yavaş yavaş yudumlanması gereken ağır başlı, sert bir viski.

11072022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notları…

Islay Bölgesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Bunnahabhain Abhainn Araig
Burun84%
Damak83%
Bitiş83%
83%Overall Score
Reader Rating: (0 Votes)
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.