Dalmore 15, 1839 yılında İskoçya’nın Inverness kasabasının kuzeyinde kurulan damıtımevinin 15 yıllık şişelemesi. 12 yıl Bourbon fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra 3 kısma ayrılan viskilerin Matusalem, Apostoles ve Amoroso olmak üzere 3 farklı şeri fıçıda ayrı ayrı 3 yıl olgunlaştırılıp tekrar harmanlanmasıyla üretilen Dalmore 15, 40% alkol derecesiyle şişeleniyor. (Tadım yapıldığı tarihteki fiyatı £73.95)

Dalmore 15 (Single Malt Scotch, 40% abv)

Burun: Kuru üzüm, karamel, vanilya ve pekmez kokularına deri, tatlı tütün ve portakallı çikolata eşlik ediyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da şeri etkisi belirgin. Kuru üzüm, kuru incir, portakal, esmer şeker, vanilya, sütlü çikolata ve karamel gibi yoğun tatlı aromalara tarçın, zencefil, badem, hafif karabiber ve odunsu tatlar eşlik ediyor. Oldukça kremamsı, dolgun ve dengeli.

Bitiş: Meşe, kuru üzüm, portakal, vanilya ve tarçın aromaları ile orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Dalmore 15 yoğun şeri karakteriyle bir Dalmore’dan beklediğimiz her şeyi bize sunuyor. Genel olarak aromatik ve dolgun bulduğum ekspresyon, özellikle damaktaki kremamsı ve dengeli karakteriyle öne çıkıyor.

15072022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Dalmore tadım notlarım…

Dalmore 15
Dalmore 15 yoğun şeri karakteriyle bir Dalmore'dan beklediğimiz her şeyi bize sunuyor. Genel olarak  aromatik ve dolgun bulduğum Dalmore 15, özellikle damaktaki kremamsı ve dengeli karakteriyle öne çıkıyor.
Burun86%
Damak87%
Bitiş87%
Genel86%
87%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
81%

Leave a Reply

Your email address will not be published.