WhistlePig 12 Old World Rye, 12 yıl yeni meşe fıçılarda olgunlaşan çavdar viskilerin 63% Madeira, 30% Sauternes ve 7% oranında da Port fıçılarda 2 ay kadar bitiş verildikten sonra harmanlanıp, 43% dereceyle şişelenmesiyle üretilen ilginç bir viski.

WhistlePig viskilerini, Amerika’nın Vermont eyaletinde bulunan WhistlePig damıtımevinde üretiyor. 2007 yılında Maker’s Mark’ın eski baş damıtımcısı Dave Pickerell ve girişimici Raj Peter Bhakta tarafından kurulan WhistlePig, geçmişte bir çavdar çiftliği olan bir arazide kurulmuş. Marka kendini “Farm-to-bottle” mottosuyla bir çiftlik damıtımevi olarak konumlandırıyor.

WhistlePig çiftliğinde damıtım 2015 yılında başlıyor. Bu süre boyunca ise marka Kanada’da bulunan diğer tesisini (Alberta Distillers Limited) kullanıyor. Bununla beraber markanın kuruluş zamanı Kanada’da satın almış olduğu fıçı stoğu olduğunu da belirteyim.

WhistlePig 12 Old World Rye (Rye Whiskey, 43% abv)

Burun: Burunda karamel, vanilya, üzüm ve çikolata gibi notalara yanık meşe ve çavdar eşlik ediyor.

Damak: Tatlı ve baharatlı aromaların güzel bir uyumu var. Kırmızı meyve, bal ve tarçın gibi tatlı aromalara bitter, meşe, biber ve anason tatları eşlik ediyor. Oldukça dolgun ve kompleks, fakat buna kolay içimli diyebiliriz.

Bitiş: Tatlı-baharatlı aromalar ile dengeli, sıcak ve uzun bir bitiş.

Genel: WhistlePig 12 Old World Rye’ı ilk kez markanın 10 ve 15 yıllık ekspresyonlarıyla tatma şansım olmuştu. Bu 3’lü arasında 12 Old World Rye favorim oldu diyebilirim. Fiyat/performans ve alkol derecesi olarak 10 yıllık biraz daha önce çıksa da WhistlePig 12 Old World Rye dolgunluk ve kompleksite açısında kesinlikle çok daha tatmin edici bir ekspresyon.

070622

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Amerikan viskileriyle çok iyi gittiğini düşündüğüm Spotify Country listem!

Tüm Amerikan viskileri tadım notlarım…

WhistlePig 12 Old World Rye
WhistlePig 12 Old World Rye'ı ilk kez markanın 10 ve 15 yıllık ekspresyonlarıyla tatma şansım olmuştu. Bu 3'lü arasında 12 Old World Rye favorim oldu diyebilirim. Fiyat/performans ve alkol derecesi olarak 10 yıllık biraz daha önce çıksa da WhistlePig 12 Old World Rye dolgunluk ve kompleksite açısında kesinlikle çok daha tatmin edici bir ekspresyon. 
Burun88%
Damak88%
Bitiş87%
Genel86%
87%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
83%

Leave a Reply

Your email address will not be published.