Johnnie Walker Blue Label Ghost & Rare Pittyvaich is the 4th member of the Ghost and Rare series, which the brand released in 2017. Similar with the other expressions in the Ghost and Rare series, this special blend includes incredibly rare malts produced in distilleries that closed their doors years ago.

Created by the legendary master blender Jim Beveridge, this blend feature the malt whiskies from the Speyside distillery Pittyvaich, which was only active between 1974-1993. The blend also includes whiskies from Carsebridge, Port Dundas, Auchroisk, Cragganmore, Mannochmore, Royal Lochnagar and Strathmill distilleries.

Johnnie Walker Blue Label Ghost & Rare Pittyvaich (Blended Scotch, 43.8%)

Nose: Soft and sweet scents such as vanilla, honey, green apple, pear and peach are accompanied by cinnamon, white pepper and chocolate. Quite balanced and elegant.

PalateSimilar to the nose, green apple, pear, vanilla and honey aromas are evident. These aromas follow by orange, dried fruits and lightly tropical fruits. It is also possible to feel some oak and cinnamon nuances. Quite round and mouth-watering.

FinishMedium length finish with apple, honey and cinnamon.

OverallGhost & Rare Pittyvaich is a very soft, balanced and fruity expression from nose to finish. Although I find it a bit flat when compared to other Ghost & Rare bottles, it is a whisky that will be enjoyed by Speyside lovers. I especially enjoy the soft texture on the palate and the increasingly sweet-spicy character.

(Price at the time of tasting £270 – malts.com)


Johnnie Walker Blue Label Ghost & Rare Pittyvaich, markanın 2017’de çıkardığı ve limitli sayıda piyasa sunduğu Ghost and Rare serisinin 4. üyesi. Ghost and Rare serisinde bulunan diğer ekspresyonlarda olduğu gibi bu harman içerisinde de yıllar öncesinde kapılarını kapatmış damıtımevlerinde üretilen, oldukça nadir bulunan maltlar yer alıyor.

Markanın efsanevi baş harmancısı Jim Beveridge tarafından yaratılan harmanın merkezinde İskoçya’nın Dufftown kasabasında bulunan ve sadece 1974-1993 yılları arasında üretim yapmış Pittyvaich damıtımevinden malt viskiler bulunuyor. Harmanda ayrıca Carsebridge, Port Dundas, Auchroisk, Cragganmore, Mannochmore, Royal Lochnagar ve Strathmill gibi damıtımevlerinden viskiler de yer alıyor.

Burun: Vanilya, bal, yeşil elma, armut ve şeftali gibi yumuşak ve tatlı kokulara tarçın, beyaz karabiber ve çikolata eşlik ediyor. Oldukça dengeli ve zarif.

Damak: Burunla benzer olarak yeşil elma, armut, vanilya ve bal aromaları belirgin. Bu aromalar portakal, kuru meyve ve hafif tropik meyve çağrışımları takip ediyor. Meşe ve hafif tarçın nüansları almak da mümkün. Oldukça yuvarlak ve ağız sulandıran bir karakterde.

Bitiş: Elma, bal ve tarçın ile orta uzunlukta bir bitiş.

Genel: Ghost & Rare Pittyvaich, burundan bitişe oldukça yumuşak, dengeli ve meyvemsi bir ekspresyon olmuş. Diğer Ghost & Rare şişeleri ile kıyasladığımda biraz düz bulsam da Speyside karakterini seven viski tutkunlarının fazlasıyla keyif alacağı bir viski. Özellikle damaktaki yumuşak dokusu ve giderek artan tatlı baharatlı karakterden çok keyif aldığımı söyleyebilirim.

(Tadım yapıldığı tarihteki fiyatı £270 – Malts.com)

26012023

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım notları…

Johnnie Walker’ın ikonik yürüyen adam logosunun hikayesi…

“Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazım için…

Johnnie Walker Blue Label Ghost & Rare Pittyvaich
Burun/Nose87%
Damak/Palate88%
Bitiş/Finish87%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.