This is a 12 year old single malt produced at the Mortlach distillery in Speyside, unveiled in 2018 as part of a trio (including a 16 Year Old and a 20 Year Old). It’s matured in a mix of both bourbon and sherry casks and bottled at 43.4% abv.

Mortlach distillery is known with its traditional methods in the production process, especially their unusual “2.81 times” distillation process. Mortlach is quite famous among whisky enthusiasts with its “meat” and full-bodied character.

Mortlach 12 Year Old (Single Malt Scotch, 43.4% abv)

Nose: Fresh notes such as vanilla, pear, apple, honey, lemon are followed by dark chocolate, malt, walnut and oak. A light leather and tobacco notes in the background.

Palate: Vanilla, caramel, brown sugar and fruit flavors are accompanied by tobacco, oak, cinnamon and ginger. The sherry character is more evident with its light grape flavors and dry texture. Full-bodied and chewy. Unlike the nose, it is more bodied on the palate and closer to the Mortlach character we are used to.

FinishA medium length finish with oak, cinnamon, coffee and light grape aromas.

Mortlach 12 is a balanced expression that makes us slightly feel the rich and “meaty” character of the brand that we are accustomed to. Although it gives a somewhat flat appearance with its fresh and soft appearance on the nose, I can say that it shows itself a little better on the palate.

(Price at the time of tasting: £54 – The Whisky Exchange)


Mortlach 12, İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Mortlach damıtımevinin 12 yıllık ekspresyonu. Bourbon ve şeri fıçılarda olgunlaştırılan Mortlach 12, 43.4% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Üretim sürecinde geleneksel yöntemleri tercih eden ve özellikle de 2.81 kez yaptıkları ilginç damıtma süreciyle dikkat çeken Mortlach genel olarak “etsi ve gövdeli” karakteriyle bilinen bir marka.

Burun: Vanilya, armut, elma, bal, limon gibi taze kokulara çikolata, malt, ceviz ve meşe eşlik ediyor. Hafif deri ve tütün kokuları almak da mümkün.

Damak: Vanilya, karamel, esmer şeker ve dolgun meyve aromalarına meşe, tarçın, zencefil ve burunda olduğu gibi hafif tütün notaları eşlik ediyor. Şeri karakteri hafif üzümlü aromalar ve kuru yapısıyla kendini gösteriyor. Dolgun ve oturaklı. Burundan farklı olarak damakta daha gövdeli olduğunu ve alışık olduğumuz Mortlach karakterine daha yakın olduğunu söyleyebilirim.

Bitiş: Meşe, tarçın, kahve ve hafif üzümlü aromalar ile orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Mortlach 12 markanın alışık olduğumuz zengin ve “etsi” karakterini bizlere hafif bir şekilde hissettiren, dengeli bir ekspresyon. Burunda taze ve yumuşak görüntüsüyle biraz düz bir görüntü verse de, damakta kendini biraz daha iyi gösteriyor diyebilirim.

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £54 – The Whisky Exchange)

12022023

Mortlach 12
Burun/Nose82%
Damak/Palate84%
Bitiş/Finish83%
83%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.