Tobermory 25 is the third expression in the Limited Edition Hebridean Series. For this expression, the team at Tobermory began with its gloriously sherried 15 Year Old single malt, and instead of bottling it up, the whisky was aged another 10 years in ex-Gonzales Byass Oloroso sherry casks. 5,298 bottles of Tobermory 25 are available worldwide. With an ABV of 48.1%, bottles are priced at £345.

I had the chance to taste this rare bottle in a tasting at Berry Bros & Rudd with Tobermory’s master blender Julieann Fernandez and master distiller Brendan Mccarron. In addition to Tobermory 25, we were accompanied by Tobermory 21, which was recently added to the core range, and Ledaig 18, which was selected as the “Whisky of the 2023” by the Whisky Exchange, which I was also in the jury during the selection.

Tobermory 25 Hebridean Series (Single Malt Scotch, 48.1% abv)

Nose: The character of sherry is quite evident at the first sniff. Dried fruits, salted caramel and sweet spices are accompanied by the distillery’s well-known tropical fruit character.

Palate: Similar to the nose, the dried fruit character is in the foreground. Dry fruits are followed by black grapes, salted caramel, toffee, cinnamon, hazelnut and toasted oak. Mouthwatering and quite complex.

FinishA long finish with dried fruits, nuts and salted caramel.

Tobermory 25 Hebridean Series is a complex whisky with a distinctive sherry character. I especially enjoyed the contrasted flavors of sherry cask and island characteristics.

(Price at the time of tasting: £345 – Berry Bros & Rudd)


Tobermory 25 Hebridean Series, İskoçya’nın Mull adasında bulunan damıtımevinin 2023’ün Şubat ayında sınırlı sayıda satışa sunduğu şişelemesi. Hebridean serisinin 3. şişesi olan bu ekspresyon damıtımevinin 2017’de üretmeyi durdurduğu 15 yıllık ekspresyonunu 10 yıl daha Oloroso Sherry fıçılarda olgunlaştırmasıyla ortaya çıkıyor.

Sadece 5,298 adet üretilen bu nadir şişeyi Tobermory’nin baş harmancısı Julieann Fernandez ve baş damıtımcısı Brendan Mccarron ile Berry Bros & Rudd’da yaptığımız tadımda deneme şansım olmuştu. Tadımda Tobermory 25’e ek olarak bizlere markanın portföyüne yeni eklenen Tobermory 21 ve jurisinde benim de bulunduğum Whisky Exchange tarafından yılın viskisi seçilen Ledaig 18’i de eşlik etti.

Burun: İlk koklamayla şeri karakteri oldukça belirgin. Kuru meyve, tuzlu karamel ve tatlı baharatlara damıtımevinin alışık olduğumuz tropik meyve kokuları eşlik ediyor.

Damak: Burunla benzer şekilde kuru meyve karakteri ön planda. Kuru meyve tatlarını siyah üzüm, tuzlu karamel, yoğun toffee, tarçın, fındık ve kavruk meşe takip ediyor. Ağız sulandırıcı ve oldukça kompleks.

Bitiş: Kuru meyve, fındık ve tuzlu karamel ile uzun bir bitiş.

Tobermory 25 Hebridean Series şeri karakterini belirgin bir şekilde sunan kompleks bir viski. Özellikle şeri fıçı ve ada karakterinin yarattığı kontrast tatlar gerçekten ağız sulandırıcı.

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £345 – Berry Bros & Rudd)

24022023

Tobermory 25 Hebridean Series
Burun/Nose88%
Damak/Palate87%
Bitiş/Finish87%
87%Overall Score

3 Responses

 1. Woodfordreserv3

  Barış bey merhaba, ilk defa viski deneyeceğim. Bu bağlamda hem bu sitede yazdığınız yazıları hem de YouTube üzerinden paylaştığınız videoları izledim. Fakat hala hangi viskiyle başlayacağıma karar veremedim. Olabildiğince yumuşak içimli ve ağırlıklı olarak vanilya karamel aromalarını barındıran bir viski istiyorum. Anladıgım kadarıyla borunun ve tennessy bana göre. Sitenizde tadım notlarına baktığımda ve videolarınızı izlediğimde yumuşak içimli ve vanilya karamel aromalı 2 viski düşündüm. 1- woodford reserve bourbon 2- jack daniels. Asıl sizin başka farklı bir öneriniz var mı? Yoksa ikisinden birini mi seçeyim.. Her şey
  için teşekkür ederim

  Reply
 2. Woodfordreserv3

  Güncelleme:Barış bey merhaba, ilk defa viski deneyeceğim. Bu bağlamda hem bu sitede yazdığınız yazıları hem de YouTube üzerinden paylaştığınız videoları izledim. Fakat hala hangi viskiyle başlayacağıma karar veremedim. Olabildiğince yumuşak içimli ve ağırlıklı olarak vanilya karamel aromalarını barındıran bir viski istiyorum. Anladıgım kadarıyla bourbon ve tennessy bana göre. Sitenizde tadım notlarına baktığımda ve videolarınızı izlediğimde yumuşak içimli ve vanilya karamel aromalı 2 viski düşündüm. 1- woodford reserve bourbon 2- jack daniels gentleman Asıl sizin başka farklı bir öneriniz var mı? Yoksa ikisinden birini mi seçeyim.. Her şey
  için teşekkür ederim

  Reply
  • Baris Mercan

   Merhaba, 2 viski de ilk viski olarak düşünülebilir, ayrıca sizin isteklerinizi de karşılayacak karaktere sahipler. Web sayfamda menüde “Hafif ve zarif viskiler” şeklinde bir kategori var bu viskiler de karakterleri gereği ilk viski olmaya aday olabilirler.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.