Kornog 2016 6 Year Old Peated is a French Single Malt that has been matured in Pedro Ximenez sherry butt for 6 years and bottled at 60.5% strength. This small producer of French single malt is Whisky Exchange’s co-founder Sukhinder Singh’s favourite distillery in mainland Europe, and therefore it is selected as one the whiskies to celebrate his family’s 50th year in the drinks business.

Established in 1999 by Jean and Martine Donnay, Celtic Whisky Distillerie is well-known with its traditional production process which leads to characterful whiskies. The distillery makes two styles of single malt – the unpeated Glann Ar Mor and the smoky Kornog, made from malt that is peated to 40ppm.

Kornog 2016 6 Year Old Peated (French Single Malt, 60.5% abv)

Nose: It makes you feel the peat – sherry cask duo with the first smell. Smoky notes are accompanied by notes of red fruits, cinnamon and malted barley. Mustard, pear and interesting vegetable smells. Quite complex!

Palate: Fruity flavors such as red fruit, pear, apple and cherry are followed by milk chocolate, biscuits, leather and oak. Sour tastes are still present, but sweet nuances are more prominent on the palate. Smoky aromas accompanies you during the journey in the background in a balanced way on the palate as on the nose.

FinishA long finish with red fruits, sweet tobacco and oak.

Final CommentsI had a chance to taste Kornog 2016 6 Year Old Peated in a special tasting I was invited to celebrate 50th anniversary of The Whisky Exchange. This Kornog bottle is probably one of most complex whiskies I’ve ever tasted. I’m sure my tasting notes would be different if I tasted this whisky another day.

Price at the time of tasting: £99.95 – Available from Whisky Exchange


Kornog 2016 6 Year Old Peated, Pedro Ximenez butt fıçılarda 6 yıl olgunlaştıktan sonra 60.5% dereceyle 668 adet şişelenen bir Fransız Single Malt’ı. The Whisky Exchange için özel şişelenen bu ilginç viski, sektörün önemli figürlerinden biri olan ve The Whisky Exchange’nın kurucusu Sukhinder’ın Avrupa kıtasındaki favori damıtımevi olarak öne çıkıyor.

Kornog, 1999 yılında Jean ve Martine Donnay tarafından kurulan Celtic Whisky damıtımevinde üretiliyor. Geleneksel yöntemler kullanarak yoğun karakterler viskiler üretmesiyle bilinen damıtımevi 2 farklı tipte viski üretiyor: Turbasız Glann Ar Mor ve 40 ppm seviyesine sahip arpalarla üretilen Kornog.

Burun: İlk koklamayla beraber turba – şeri fıçı ikilisini size hissettiriyor. Füme notalara kırmızı meyveler, tarçın ve arpa kokuları eşlik ediyor. Hardal, armut ve ilginç sebzemsi kokular aldığımı da söyleyebilirim. Değişik bir yorum olacak fakat bu viskide bamya kokusunu anımsatan hafif ekşi sebze kokuları aldığımı söyleyebilirim. Bu yorumumu tadımdaki İngiliz arkadaşlarıma anlatmaya çalışırken paylaşırken telefonumdan bamya resmini göstermem gerekse de sonunda beni anlayarak hak verdiler. Oldukça kompleks karaktere sahip.

Damak: Dolgun kırmızı meyve, armut, elma ve kiraz gibi meyvemsi tatlara sütlü çikolata, bisküvi, deri ve meşe eşlik ediyor. Burundaki ekşi tatlar yine mevcut, fakat tatlı nüanslar damakta daha ön planda. Füme aromalar burunda olduğu gibi damakta dengeli bir şekilde arka planda hissediliyor.

Bitiş: Kırmızı meyve, tatlı tütün ve meşe aromaları ile uzun bir bitiş.

Genel Yorum: Kornog 2016 6 Year Old Peated, Whisky Exchange’in 50.yıl tadımında birbirinden özel viskilerle tatma şansım olmuştu. Bu viski için kısaca şu ana kadar tattığım en ilginç ve kompleks viskilerde biri olduğunu söyleyebilirim. Eminim ki bu viskiyi tekrar içsem notlarım çok daha farklı olacaktır. Bana farklı viskilere her zaman şans vermem gerektiğini hatırlatan bir viski oldu.

14032023

Kornog 2016 6 Year Old Peated
Burun/Nose90%
Damak/Palate89%
Bitiş/Finish89%
89%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.