Fettercairn 16, İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Fettercairn damıtımevinin Oloroso ve Palo Cortado şeri fıçılarda 16 olgunlaştırdıktan sonra 46,4% dereceyle şişelediği ekspresyonu.

Markayla ilgili ilginç bir detay: 1824 yılında Alexander Ramsay tarafından kurulan damıtımevi sıra dışı imbikleriyle biliniyor. Fettercairn damıtma sırasında bakır imbiklere soğuk suyla müdahale ederek *reflux’ı attırarak, en saf en yumuşak alkolü elde etmeyi amaçlıyor.

*Reflux: Damıtma sırasında imbik içerisinde buharlaşan alkolün soğuyarak kazana düşerek, tekrar damıtılması olarak özetleyebileceğim bir terim. Reflux ne kadar fazla ise elde edilen alkolün o kadar yumuşak olması beklenir.

Fettercairn 16 (Scotch Single Malt, 46.4% abv)

Burun: Muz, şeftali, mango, ananas ve limon gibi tropik meyve yoğun nüanslara malt, karamel ve sütlü kahve eşlik ediyor. Kadehi havalanmasıyla sedir notaları belirginleşiyor.

Damak: İlk yudumda tropik meyve aromaları ile oldukça ağız sulandırıcı. Bu aromaları zencefil, malt ve limon takip ediyor. Son olarak ise ağızda tuzlu karamel, beyaz karabiber ve portakal kabuğu hissediyoruz.

Bitiş: Tuzlu karamel, zencefil ve meşe ile orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Fettercairn 16, özellikle burundaki zengin tropik meyve ve sedir notaları, damakta da ilk başta sunduğu ağız sulandıran karakteriyle keyif aldığım bir viski oldu. Yumuşak başlayıp giderek ağırlığını gösteren ve “viski” olduğunu hissettiren bir ekspresyon.

(Tadım yapıldığı tarihteki fiyatı £65 – Whisky Exchange)

16012023

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Fettercairn tadım notlarım…

A’dan Z’ye viski tadım notlarım…

Fettercairn 16
Özellikle burundaki zengin tropik meyve ve sedir notaları, damakta da ilk başta sunduğu ağız sulandıran karakteriyle keyif aldığım bir viski oldu. Yumuşak başlayıp giderek ağırlığını gösteren ve "viski" olduğunu hissettiren bir ekspresyon.
Burun85%
Damak84%
Bitiş83%
Genel84%
84%Genel Puan

Comment

Email adresiniz yayınlanmayacak.