Pazartesi günü, Coopers’ Whisky Kulübünün davetiyle harika bir Glenmorangie tadımına katıldım. 
 
Ataşehir Golf Kulübünde yapılan tadımda Glenmorangie markasını bünyesinde barındıran LVMH (Moët Hennessy-Louis Vuitton) grubunun marka elçisi İbrahim Kemer’in anlatımıyla Glenmorangie hakkında ilginç bilgiler edindik ve farklı ekspresyonlar tattık.
 
Kısaca Glenmorangie: İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Glenmorangie, geleneklerine bağlılığı, fıçı kullanımındaki yenilikçi yaklaşımı ve ürettiği premium ekspresyonlar ile öne çıkan bir marka. Daha detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz.
 
Tadımda Glenmorangie’nin Original, Quinta Ruban, Nectar D’Or ve Signet ekspresyonlarına ek olarak yine aynı grubun markalarından biri olan Ardbeg‘in turba canavarı ekspresyonu Uigeadail‘i tattık.
 
Tadımın sürprizi ise grup üyelerinden Deniz Ergener’in getirmiş olduğu Glenmorangie Limited Edition serisinde yer alan Glenmorangie Astar 2017 oldu.
 
Benim için gecenin yıldızları, ilk kez tatma fırsatı yakaladığım Glenmorangie Signet ve Astar oldu. Özellikle Signet için, gerek şişe tasarımı, gerekse üretim detayları ile tam bir sanat eseri diyebilirim! (Signet’in detaylı tadım notları için tıklayın) 
 
Fakat genel olarak, Glenmorangie portföyünde (henüz tattıklarım arasında) favori viskimin Nectar D’Or olduğunu söyleyebilirim. Müthiş zenginlikte bir içim sunan Nectar D’or, güçlü karakterli fakat bir o kadar da zarif bir viski. (Nectar D’or tadım notlarım)
 

Tadım ile alakalı bir diğer notlarım şu şekilde:

Ardbeg Uigeadail için her zaman en sevdiğim Ardbeg derim. Bu tadımdan bu düşüncem daha da sağlamlaştı. Uigeadail, meyve, baharat, turba aromalarını müthiş uyum içinde sunuyor. %54,2 alkol oranına sahip olmasına Uigeadail oldukça ipeksi bir içim sunuyor. (Ardbeg Uigedail tadım notlarım)

Tadımdaki diğer ekspresyonlardan Glenmorangie Quinta Ruban zengin ve aromatik, Original ise tatlı ve yumuşak karakterli viskiler olarak aklımda kaldı.

Nazik davetleri ve ev sahipliği için Coopers’ Whisky kulübüne çok teşekkür ederim!
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.