Ünlü viski yazarı Jim Murray‘nin 2009 yılının viskisi seçtiği Ardbeg Uigeadail, eski bourbon ve şeri fıçılarında olgunlaştırılıyor. Ardbeg Uigeadail, olgunlaşma sürecinden sonra su katılmadan %54,2 gibi yüksek bir alkol seviyesi ile yani fıçı sertliğinde (cask-strength) şişeleniyor.

Ekspresyon adını, damıtım evinin su kaynağı olan Uigeadail gölünden alıyor. Uigeadail’ın Kelt dilindeki anlamı ise “karanlık ve gizemli yer” demek.

Ardbeg Uigeadail’ı ilk kez, Prag’da Tynska Bar and Books’da tatmıştım. Prag’daki viski barları yazım için linke göz atabilirsiniz.

Ardbeg Uigeadail (İskoç Single Malt, %54,2 abv)

Burun: Turba, çikolata, Türk kahvesi ve is gibi yoğun kokulara vanilya, esmer şeker, kuru üzüm ve karamel gibi tatlı notalar eşlik ediyor. Yanık deri ve plastik olarak adlandırabileceğim kimyasal kokular almak da mümkün.

Kompleks ve birbirine tezat notalara sahip olmasına rağmen inanılmaz bir uyuma sahip. %54,2’lik alkol oranını burunda hissettirmiyor.

Damak: Turba, yosun, tuz ve is ile beraber portakal, bal ve şeri gibi tatlı aromalar ön planda. Bunlara ek olarak, yoğun baharat, meşe ve kakao. Damakta oldukça dolgun, sıcak ve lezzetli… Burna kıyasla alkol damakta daha etkili fakat buna rağmen ipeksi bir içimi var.

Bitiş: Uzun ve yağlı bir bitiş. Meşe, is ve hafif acı.

Genel Yorum: Meyvemsi ve baharatlı aromaların turbayla müthiş uyumu! Oldukça kompleks fakat bir o kadar da dengeli harika bir Ardbeg ekspresyonu. Şu ana kadar tattığım Ardbeg’ler arasında favorim diyebilirim.

Ardbeg Uigeadail ile ilgili beni en çok şaşırtan şey %54,2 gibi yüksek bir alkol seviyesine sahip olmasına rağmen yumuşak ve ipeksi bir içim sunması!

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notları…

Tüm Ardbeg tadım notları…

Ardbeg Uigeadail
Meyvemsi ve baharatlı aromaların turbayla müthiş uyumu! Fıçı sertliğinde olmasına rağmen ipeksi bir içim sunuyor!
Burun95%
Damak94%
Bitiş94%
Genel94%
94%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (30 Votes)
76%

Bir Yorum Yazın