Glenmorangie damıtımevinin en özel viskilerinden biri olan Glenmorangie Signet, gerek şişe tasarımı gerekse üretiliş detayları bakımından tam bir sanat eseri. Signet’in içerisinde, maltlanmış arpa ile üretilmiş malt viskilere ek olarak, çikolata maltı ile üretilen malt viskiler de yer alıyor.

Formülünde Oloroso şeri ve yeni yakılmış bourbon fıçılarda olgunlaşmış ender malt viskileri barındıran Signet, 46% alkol seviyesi ile şişeleniyor. Herhangi bir yıl ibaresi taşımayan (Nas) Signet’in içerisinde yer alan bazı maltların olgunlaşma süresinin 35 ila 40 yıl arasında olduğu söyleniyor.

*Çikolata maltı (Chocolate Malt), uzun süre kavrulmuş arpa anlamına geliyor. Bu arpa türü daha çok koyu bira yapımında kullanılıyor.

Glenmorangie Signet (Single Malt Scotch, 46% abv)

Burun: Çikolata, malt ve kahve notalarına şeftali ve portakal gibi dolgun tatlı kokular belirgin. Oldukça yoğun ve aromatik. Adeta çikolatalı-kahveli bir pasta koklar gibi.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da oldukça yoğun ve aromatik. Çikolata, malt ve karamel tatlarına tarçın ve hafif yanıksı tatlar eşlik ediyor. Sanki gövdeli bir konyak içerken yanında portakallı bir bitter çikolata yiyormuşsunuz gibi.

Bitiş: Tarçın, bitter ve vanilya aromalarıyla upuzun bir bitiş.

Glenmorangie Signet müthiş derecede yoğun ve aromatik bir viski. Sunduğu çikolata, malt ve kahve aromaları ile kendini ayrıştıran özel bir ekspresyon. Signet’in şişe tasarımı olarak en sevdiğim viskiler arasında yer aldığını belirtmek isterim.

Glenmorangie damıtımevi hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımı okuyabilirsiniz.

Glenmorangie Signet
Burun91%
Damak91%
Bitiş90%
91%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.