Glenmorangie damıtımevinin en özel viskilerinden biri olan Glenmorangie Signet, gerek şişe tasarımı gerekse üretiliş detayları bakımından tam bir sanat eseri! Signet’in içerisinde, maltlanmış arpa ile üretilmiş malt viskilere ek olarak, çikolata maltı ile üretilen malt viskiler de yer alıyor.

Çikolata maltı (Chocolate Malt), uzun süre kavrulmuş arpa anlamına geliyor. Bu arpa türü daha çok koyu bira yapımında kullanılıyor.

Formülünde Oloroso şeri ve yeni yakılmış bourbon fıçılarda olgunlaşmış ender malt viskileri barındıran Signet, %46 alkol seviyesi ile şişeleniyor. Herhangi bir yıl ibaresi taşımayan (Nas) Signet’in olgunlaşma süresinin ise 35 ila 40 yıl arasında olduğu söyleniyor.

Glenmorangie damıtımevi hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımı okuyabilirsiniz.

Glenmorangie Signet (İskoç Single Malt, %46 abv)

Burun: Çikolata, malt ve kahve notalarına şeftali ve portakal gibi canlı meyvemsi kokular eşlik ediyor. Oldukça yoğun ve aromatik. Adeta çikolatalı-kahveli bir pasta koklar gibi… Profil olarak biraz Lasanta’ya benzettim.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da oldukça yoğun ve aromatik. Çikolata, malt ve karamel aromalarına tarçın ve hafif yanıksı tatlar eşlik ediyor. Sanki gövdeli bir konyak içerken yanında portakallı bir bitter çikolata yiyormuşum hissi uyandırdı.

Bitiş: Tarçın, bitter ve vanilya aromalarıyla upuzun bir bitiş.

Genel Yorum: Glenmorangie Signet müthiş derecede yoğun ve aromatik bir viski. Sunduğu çikolata, malt ve kahve aromaları ile kendini ayrıştıran özel bir ekspresyon. Signet’in şişe tasarımı olarak en sevdiğim viskiler arasında yer aldığını belirtmek isterim.

Diğer Glenmorangie tadım notlarım için…

Glenmorangie Signet
Müthiş derecede yoğun ve aromatik. Sunduğu çikolata, malt ve kahve aromaları ile kendini ayrıştıran özel bir ekspresyon.
Burun92%
Damak92%
Bitiş92%
Genel91%
92%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (14 Votes)
81%

Bir Yorum Yazın