Glenmorangie Quinta Ruban 12, markanın 2008 yılında piyasa çıkardığı “Extra Matured” serisinde yer alıyor. 10 yıl bourbon fıçılarda olgunlaştıktan sonra 2 yıl süreyle Porto şarabı fıçılarına alınan ekspresyon %46 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Ekspresyonun isminde, Quinta Ruban, 2 farklı dilden (Portekizce ve Keltçe) kelimeler bulunuyor. Quinta, Portekiz’de özellikle Porto şarabı üzümlerinin yetiştiği üzüm bağları için kullanılıyor. Ruban ise yakut anlamına geliyor ve ekspresyonun rengini temsil ediyor.

Glenmorangie hakkında detaylı bilgi için…

Glenmorangie Quinta Ruban 12 (İskoç Single Malt, %46 abv)

Burun: Vanilya, meşe ve karamel ön planda. %46 alkol seviyesine göre oldukça ferah ve yumuşak. Şekerli notalara ek olarak çok hafif ahşap. Havalandıkça bourbon karakteri daha çok hissediliyor.

Kadehten ağır ağır süzülen bacaklar yağlı bir viski olduğu görüntüsünü veriyor.

Damak: Portakal, vanilya ve karamele ek olarak kuru meyveler, meşe ve tarçın. Oldukça yoğun ve aromatik.  

Bitiş: Vanilya ve tarçın notalarının eşlik ettiği uzun tatlı bir bitiş. 

Genel Yorum: Kısaca, Glenmorangie Quinta Ruban 12’nin oldukça zengin ve aromatik bir ekspresyon olduğunu söyleyebilirim. Tadım notu defterime tam olarak yazdığım cümle şu şekilde: Lezzetli fakat yorucu…

Glenmorangie Quinta Ruban 12
Zengin, aromatik ve fazlasıyla yoğun.
Burun88%
Damak88%
Bitiş89%
Genel88%
88%Overall Score
Reader Rating: (12 Votes)
74%

2 Responses

 1. Gaia

  Merhaba.
  Öncelikle, viski alırken tadım notlarınızdan ve blogunuzdan sık sık faydalandığımı belirtmeliyim. Çok güzel bir sayfanız var ve viskiler hakkında geniş bir bilgi içeriğine sahip. Bilgilenmek için ve farklı bir viski denemek istediğimde de satın almadan önce sık sık bilgilerinize başvuruyorum.
  Ben de meyve notaları ve tatlımsı aromalara sahip aynı zamanda meşe ve odunsu kokuları belirgin şekilde ön plana çıkartan viskilerden hoşlanan birisi olarak Glenmorangie Quinta Ruban 12’yi çok beğendim. Bence gerçekten çok farklı ve içimi keyifli bir viski olmuş.
  Tadım notlarınız ve ayrıca paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Viskiye ilgi duymaya başladığım ilk zamanlardan
  bu yana sayfanız hala, viski hakkında faydalandığım ilk sıradaki sayfa olmaya devam ediyor.

  Reply
  • & Viski

   Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler! Notlarım size faydalı oluyorsa ne mutlu bana 🙂 Quinta Ruban’ı ben de çok severim, ama seçmem gerekirse Nectar D’or derim! Müthiş bir viski bence…

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.