Yakın dostlarımla kurduğumuz viski tadım grubu WhiskyTalks olarak geçtiğimiz sene çok keyifli tadımlar yapmıştık. İsli viskiler, İskoçya viskileri ve İrlanda viskileri bunlardan sadece birkaçı…

Uzun bir aradan sonra şubat ayında Glenmorangie tadımı için tekrar buluştuk…

Tadıma geçmeden önce Glenmorangie’den kısaca bahsetmek istiyorum. İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Glenmorangie damıtımevi, 1843 yılında William Matheson tarafından kuruldu. Glenmorangie, geleneklerine bağlılığı, fıçı kullanımındaki yenilikçi yaklaşımı ve ürettiği premium ekspresyonları ile öne çıkan bir marka.

Glenmorangie, birçok farklı sektörden lüks markaları portföyünde barındıran Fransız firma LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) bünyesinde bulunuyor. Ardbeg, Belvedere ve Dom Perignon gibi içki markalarının da LVMH portföyünde bulunduğunu belirtelim.

Marka hakkında daha detaylı bilgi almak istersen Glenmorangie Damıtımevi yazımı okuyabilirsiniz.


Gelelim tadıma…

Viski tadımından önce, Glenmorangie özelinde ufak bir sunum yapıldı. Sunum ile beraber hem viski üretimi hem de marka özelinde birkaç video izleyerek bilgilerimizi pekiştirmiş olduk.

Tadımda markanın 3 farklı ekspresyonunu tattık:

  • Glenmorangie 10 Original
  • Glenmorangie Lasanta
  • Glenmorangie Nectar D’Or

Tadıma markanın standart ekspresyonu Glenmorangie 10 Original ile başladık.

İskoçya’nın en çok satan single maltlardan biri olan Glenmorangie 10 Original, oldukça yumuşak ve meyvemsi bir karaktere sahip. Burunda portakal, vanilya, muz ve bal notalarına hafif baharat ve citrus eşlik ediyor. Damakta da burunda olduğu gibi oldukça tatlı ve çiçeksi bir karakterde olan ekspresyon bitişte kuru meyve, portakal ve bal notaları sunuyor.

Glenmorangie 10 Original için herkesin görüşü aynı şekilde oldu: Yumuşak ve zarif. Tam bir başlangıç maltı! (Detaylı tadım notları için)

Bir sonraki viskimiz Glenmorangie Lasanta oldu. Markanın 2008 yılında piyasa çıkardığı “Extra Matured” serisinde yer alan ekspresyon, 10 yılı beyaz meşe bourbon fıçılardan 2 yılı da Oloroso şeri fıçılarda olmak üzere 12 yıl olgunlaştırılıyor.

Glenmorangie Lasanta, oldukça aromatik ve yoğun bir ekspresyon. Burunda üzüm, çikolata, bal ve karamel ön planda. Damakta şeri, üzüm, portakal, toffee ve baharat, bitişte ise portakal, fındık ve çikolata aromaları en çok alınan aromalar. Original ekspresyonundan sonra Lasanta, gruptaki yüzleri gülümsetti diyebilirim.

Tadımdaki son viskimiz Glenmorangie Nectar D’Or oldu. Bu ekspresyon da Lasanta gibi Extra Matured serisinde yer alıyor. Lasanta’dan farklı olarak Nectar D’Or, 10 yıl bourbon fıçılarında olgunlaştıktan sonra 2 yıl süreyle Fransız Sauternes fıçılarına alınıyor.

Nectar D’Or ilk koklamayla beraber bir meyve tabağını koklarmış hissi yaratıyor. Damakta ise bu meyvemsi aromalara zencefil, badem, bal ve beyaz çikolata ekleniyor. Dolgun ve kremamsı. Bitişte ise oldukça uzun, beyaz çikolata, vanilya, zencefil ve limon.

Grup olarak gecenin viskisini seçerken Lasanta ve Nectar D’Or arasında kaldığımızı söyleyebilirim.

Benim favorim ise zengin meyvemsi karakteri ve kremamsı yapısıyla Nectar D’Or oldu. Gerçekten müthiş bir viski…

Leave a Reply

Your email address will not be published.