“Made for mixing” mottosuyla satışa sunulan Glenmorangie X, viski kokteyllerine kusursuz uyum sağlaması amacıyla damıtımevinin baş damıtımcısı Dr. Bill Lumsden tarafından yaratılan özel bir Single Malt. Rengarenk ve parlak şişe tasarımıyla da alışılagelen İskoç şişelerinden fazlasıyla ayrışan Glenmorangie X, markanın son yıllarda giderek artan kokteyl trendine yanıt vermek adına çıkardığı bir ekspresyon.

veviski.com’daki farklı kokteyl tariflerine buradan göz atabilirsiniz.

Glenmorangie X (Single Malt Scotch, 40% abv)

Burun: Elma, armut, portakal gibi taze meyvemsi kokulara bal, karamel, hindistan cevizi, bisküvi (cicibebe) ve kestane eşlik ediyor.

Damak: Portakal, armut, bal ve lime tatlarıyla ağız sulandırıcı bir tatlılık. Bu tatlara tarçın, zencefil ve beyaz karabiber eşlik ediyor. Baharat ve alkol karakteri biraz daha belirgin.

Bitiş: Orta uzunlukta, armut, karamel, tarçın, zencefil.

Glenmorangie X, kokteyl için yaratılan bir viski olması nedeniyle yorumlarımı sek içimden daha çok kokteyllerdeki kullanımına dair yapmak istiyorum. Fakat yine de sek olarak da içimini keyifli bulduğumu söylemeliyim.

Tatlı ve fresh karakteriyle Glenmorangie X denediğim birçok kokteylde güzel bir içerik oluşturdu diyebilirim. Özellikle de tatlı kokteyller için gayet başarılı. Bol buzlu uzun bir bardakta 1 ölçek Glenmorangie X – 1,5 ölçek tonik veya Ice Tea gibi pratik karışımlarda da gayet güzel oluyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Glenmorangie damıtımevi hakkında detaylı bilgi almak için…

Diğer Glenmorangie tadım notlarım için…

Glenmorangie X
Burun81%
Damak80%
Bitiş80%
80%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.