İskoçya’nın Islay bölgesinin efsanevi damıtımevlerinden biri olan Lagavulin’in standart ekspresyonu Lagavulin 16, bourbon fıçılarda 16 yıl boyunca olgunlaştırıldıktan sonra %43 alkol seviyesi ile şişeleniyor. Lagavulin 16, içinde Oban 14, Glenkinchie 12, Cragganmore 12 ve Talisker 10 gibi ikonik tek maltların da bulunduğu Diageo’nun Klasik Maltları Serisinde de yer alıyor.

İskoçya viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Lagavulin 16 (Scotch Single Malt, 43% abv)

Burun: Müthiş yoğunlukta bir is. Adeta bir kamp ateşinin dumanına maruz kalmışsınız gibi… Turba karakterine ek olarak karamelize ve tuzlu notalar da hissediliyor. Yanık meşe, kuru meyve ve malt. Çok hafif sentetik kokular da almak mümkün.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da is ve turba ön planda. Tatlı aromaları damakta daha çok hissettiğimi söyleyebilirim. Vanilya, kuru meyveler ve karamel… Hafif yanıksı, tuzlu ve baharatlı. Müthiş bir denge. Oldukça dolgun ve kremamsı bir yapıda.

BitişUpuzun ve yağlı bir bitiş. Kuru meyveler, baharat ve is.

Lagavulin 16’yi kısaca “Kaliteli ve dengeli” şeklinde özetleyebilirim. Yoğun isli ve turbalı karakterine rağmen Lagavulin 16, birçok farklı aromayı çok dengeli bir şekilde sunuyor. Yoğun, güçlü bir aroma fakat oldukça zarif ve yumuşak bir içim.

Ufak bir öneri: Lagavulin 16’yı tek tercih etmenin yanında farklı eşlikçilerle de deneyebilirsiniz. Örneğin, isli bir peynir, kuru et veya kuru incir, isli badem ve kavrulmuş fındıktan oluşan bir çerez tabağı benim Lagavulin 16 ile tercih ettiğim eşlikçiler.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Lagavulin tadım notları…

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi için…

Lagavulin 16
Burun94%
Damak95%
Bitiş94%
94%Overall Score

4 Responses

 1. MAykor

  Koku/Tadım oldukça isli, ama sonrası ağızda kalan muhteşem bir tat, tarih. Karamel, meyve ve odunsu geçişler. Tavsiyem yanında bir şey yenmemesi.

  Reply
   • veviski

    İçki satışı yapılan birçok noktada bulunan bir viski. Yerel zincir marketlerde denk gelme olasılığınız daha yüksek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.