Bushmills damıtımevinin standart ekspresyonu olan Bushmills Original, harmanında 3 kez damıtım işleminden geçmiş Bushmills maltlarını ve tahıl viskileri barındıran bir İrlanda harmanı.

Bushmills’in bu ekspresyonu, diğer benzer İrlanda harmanları Jameson ve Powers gibi harmanında Single Pot Still viski bulundurmak yerine tek malt viskiler barındırıyor.

Bushmills ile ilgili en çok dikkatimi çeken detay şişelerinin üzerinde yer alan 1608 ibaresi. Birçok kişi gibi ben de bu tarihin markanın kuruluş yılı olduğunu sanıyordum. Fakat ufak bir araştırma sonrasında bu tarihin damıtımevinin bulunduğu bölgede viski üretmek için alınan iznin tarihi olduğunu öğrendim. Damıtımevinin kuruluşu ise bundan tam 176 yıl sonra 1784’te gerçekleşmiş.

Bushmills Original (İrlanda Harmanı, 40% abv)

Burun: İlk koklamada alkol ön planda. Kadehin biraz havalanması ile narenciye, ahşap ve saman kokularına ek hafif sentetik notalar da hissediliyor.

Damak: Narenciye, lime, zencefil, bal ve çok az karabiber. Öksürük şurubu şeklinde adlandırabileceğim bir tatlılığa sahip. Hafif acı-tatlı, ağız sulandırıcı bir damak.

Bitiş: Kısa, kuru, badem ve narenciye.

Genel Yorum: İlk koklamadan bitişe kadar devam eden tahıl karakterinden pek hoşlanmadığımı söyleyebilirim. Yine de damaktaki bal, karabiber ve şurubumsu aromalardan keyif aldım. Bushmills Original, kesinlikle kadehte biraz havalandırılması gereken viskilerden…

Diğer Bushmills tadım notları…

Tüm İrlanda viskileri tadım notları…

Tüm Harman viski tadım notları…

Dublin’de mutlaka gitmeniz gereken viski barları…

Bushmills Original
Tahılımsı ve tatlı aromalar ön planda, baharatlı bir damak ve kısa bitiş.
Burun77%
Damak76%
Bitiş75%
Genel76%
76%Overall Score
Reader Rating: (15 Votes)
75%

Leave a Reply

Your email address will not be published.