Cooley damıtımevinde üretilen Connemara Peated Original, genel “İrlanda Viskisi” görüntüsünden oldukça uzak bir ekspresyon. Birçok İrlanda viskisinin aksine aynı İskoç viskileri gibi 2 kez damıtım işleminden geçen viskinin yapımında turba (peat) ile kurutulmuş arpa da kullanılıyor. Bu işlem ekspresyonun, yine İrlanda viskilerinde görmeye pek alışık olmadığımız şekilde isli bir karakter kazanmasına neden oluyor.

“Turba nedir, viski için nemi nedir?” yazıma buradan göz atabilirsiniz.

Connemara Peated Original (Irish Single Malt, 40% abv)

Burun: Ekspresyonun adında yer alan “Peated” kelimesinin hakkını veren yoğun bir is kokusu. Hemen arkasından bal, limon ve vanilya geliyor. Ferah çimensi notalar almak da mümkün. Oldukça yağlı bir viski izlenimi veriyor.

Damak: İs, bal ve toffee ilk hissettiğim aromalar. Bunları hafif bir baharat aroması takip ediyor. Ağzı kaplayan, kremamsı bir yapıda. Kadehin havalanması ile toffee ve bisküvi notaları belirginleşiyor.

Bitiş: Orta uzunlukta. İs, baharat ve bal.

Tadımlarda İrlanda viskilerinden bahsedilirken söylenen bazı klasik cümleler vardır. Bunlar: “İrlanda viskileri 3 kere damıtılır, bu nedenle hafif karakterli olurlar” ve “İrlanda viskilerinin yapımında turba kullanılmaz, bu nedenle İskoçlar gibi isli olmazlar”. Connemara Peated Original tek başına bu 2 genellemeyi de yıkan bir viski!

Bu yazın ilginizi çektiyse;

İrlanda Viskiler Hakkında Her Şey!

Tüm İrlanda viskileri tadım notları için…

Connemara Peated Original
Burun86%
Damak86%
Bitiş84%
85%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.