Cooley damıtımevinde üretilen Connemara Peated Original, genel “İrlanda Viskisi” görüntüsünden oldukça uzak bir ekspresyon.

Connemara Peated Original, birçok İrlanda viskisinin aksine aynı İskoç viskileri gibi 2 kez damıtım işleminden geçiyor. Buna ek olarak, Connemara Peated Original’ın yapımında turba (peat) ile kurutulmuş arpa kullanılıyor. Bu işlem ekspresyonun, yine İrlanda viskilerinde görmeye pek alışık olmadığımız şekilde isli bir karakter kazanmasına neden oluyor.

Connemara Peated Original (İrlanda Single Maltı, 40% abv)

Burun: Ekspresyonun adında yer alan “Peated” kelimesinin hakkını veren yoğun bir is kokusu. Hemen arkasından bal, limon ve vanilya geliyor. Ferah çimensi notalar almak da mümkün. Oldukça yağlı bir viski izlenimi veriyor.

Damak: İs, bal ve toffee ilk hissettiğim aromalar. Bunları hafif bir baharat aroması takip ediyor. Ağzı kaplayan, kremamsı bir yapıda. Kadehin havalanması ile toffee ve bisküvi notaları belirginleşiyor.

Bitiş: Orta uzunlukta. İs, baharat ve bal.

Genel: Tadımlarda İrlanda viskilerinden bahsedilirken söylenen bazı klasik cümleler vardır. Bunlar;

“İrlanda viskileri 3 kere damıtılır, bu nedenle hafif karakterli olurlar” ve “İrlanda viskilerinin yapımında turba kullanılmaz, bu nedenle İskoçlar gibi isli olmazlar”.

Connemara Peated Original tek başına bu 2 genellemeyi de yıkan bir viski!

Tüm İrlanda viskileri tadım notları için…

Connemara Peated Original
Turba ve tatlı aromaları lezzetli uyumu. Kremamsı ve dolgun.
Burun86%
Damak86%
Bitiş84%
Genel85%
85%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (4 Votes)
84%

Bir Yorum Yazın