Dün akşam Glenmorangie’nin davetiyle Londra’nın en önemli sanat galerilerinden Saatchi galeride Glenmorangie’nin efsanevi baş damıtımcısı Dr Bill Lumsden ve botanik sanatçısı Azuma Makoto işbirliğiyle yaratılan Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old ekspresyonunun lansmanındaydım. Bu özel viski içi öncelikle Azuma ortaya farklı bitklerden ve doğadan elementler ile oldukça kompleks yaşayan bir sanat eseri çıkartıyor. Sonrasında ise Bill, bu eserden ilhamla Glenmorangie’nin Bourbon fıçılarından bekleyen viskilerlerini Chardonnay fıçılarına alarak bitiş veriyor. Ortaya çok zengin, dolgun ve kremamsı bir viski çıkıyor…

Viski dünyasının en önemli figürlerinden biriyle tanışmak ve viskiye dair sohbet etmek benim için muhteşem bir deneyim. Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old ekspresyonu için tadım notlarım şu şekilde:

Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old (Single Malt Scotch, 46%)

Burun: Burunda Glenmorangie’nin alışık olduğum zengin meyve, narenciye ve tatlı baharat notaları direkt hissediliyor. Bunun beraber tropik meyve, taze çiçek kokuları, tarçın ve meşe nüansları almak da mümkün. Zengin bir izlenim veriyor.

Damak: Damakta oldukça dolgun ve kremamsı. Tropik meyve, bal, narenciye, sütlü çikolata, tatlı baharat ve belirgin meşe tatları. Fransız meşe etkisi özellikle damakta çok belirgin.

Bitiş: Narenciye, tarçın ve meşe ile orta uzunlukta bir bitiş.

Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old, genel olarak markanın zengin meyve karakterini ve başarılı fıçı kullanımı gösteren bir şişe olmuş. Glenmorangie 18 ile kıyasladığım da bu ekspresyonda baharat karakterinin biraz daha öne çıktığını söyleyebilirim. Özel bir işbirliği sonucu ortaya çıkan nadir bir şişe olması nedeniyle fiyat/performans olarak bakmadığımız zaman oldukça keyifli bir ekspresyon.


Last night I was invited to an amazing event with Glenmorangie. A new release from the distillery Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old inspired by a shared love of the natural world, Glenmorangie’s Master Distiller Dr Bill Lumsden and Azuma Makoto have collaborated to create harmonious masterpieces. One, a delicious 23 Year Old single malt; the other a flowing botanical sculpture titled Shinra Bansho.

In order to express the complexity of Shinra Bansho, Dr Bill selected selected long aged in ex-bourbon casks and finished in casks which once held Chardonnay white wine from the Meursault appellation in Burgundy. Result is a rich, fruity and creamy malt whisky… It was a wonderful experience to meet one of the most important figures in the whisky world and have a conversation about whisky. Here are my tasting notes for the Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old expression:

Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old (Single Malt Scotch, 46%)

Nose: Starts with rich fruit, citrus and sweet spice notes that we can find in most of the Glenmorangie expressions. Followed by tropical fruits, fresh flowers, cinnamon and oak nuances. Rich and robust.

Palate: Full and creamy texture on the palate. Flavors of tropical fruit, honey, citrus, milk chocolate, sweet spices and pronounced oak character. The French oak effect is especially visible on the palate.

Finish: A medium length finish with citrus, cinnamon and oak.

Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old is a bottle that generally demonstrates the brand’s rich fruit character and successful use of wine casks. When I compare it with Glenmorangie 18, I can say that the spice character is a little more prominent in this expression.

Dr Bill Lumsden & Azuma Makoto

Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old
Burun/Nose87%
Damak/Palate87%
Bitiş/Finish87%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.