Bottled for The Classic Range by legendary wine and spirit merchants Berry Bros. & Rudd, this 12-year-old single malt from a Speyside distillery was selected from Oloroso sherry casks and bottled at 45,3% abv.

Berry Bros. & Rudd 12 Year Old Sherry Cask (Single Malt Scotch, 45,3% abv)

Nose:The sherry cask effect is very evident at the first smell. Raisins, orange peel, cinnamon, slightly burnt oak and dark chocolate. Quite full-bodied.

Palate: Full-bodied sweet aromas such as raisin, orange, candy apple, pine honey and marmelade are accompanied by nuances of cinnamon, toasted oak and almond. It starts off quite full-bodied and sweet and turns into a dry character.

Finish: A medium-length finish with candy apples, brown sugar, cinnamon and toasted oak.

As someone who loves Berry Bros. & Rudd’s non-aged statement Sherry Cask, I very much enjoyed this 12-year-old bottling. Unlike the other expression, the 12-year-old bottle is a much more full-bodied and intense. A price for value whisky for those who love whiskies with sherry cask character.

Price at the time of tasting: £47.50 – Available from Master of Malt


Berry Bros. & Rudd 12 Year Old Sherry Cask, Birleşik Krallığın en köklü içki firmalarından biri olan ve aynı zamanda bağımsız şişelemeler de yapan Berry Bros & Rudd’un İskoçya’nın Speyside bölgesinden adı belirtilmeyen bir damıtımevinde Oloroso şeri fıçılardan şişelediği %45,3 alkol derecesine ekspresyonu.

Burun: İlk koklamayla beraber şeri etkisi fazlasıyla belirgin. Dolgun kuru üzüm, portakal kabuğu, tarçın, hafif yanık meşe ve bitter çikolata. Gövdeli bir görüntüde.

Damak: Kuru üzüm, portakal, elma şekeri, çam balı ve reçel gibi dolgun tatlı aromalara tarçın, yoğun meşe ve badem nüansları eşlik ediyor. Oldukça gövdeli ve tatlı başlayıp kuru bir karaktere bürünüyor.

Bitiş: Elma şekeri, esmer şeker, tarçın ve kavruk meşe ile orta uzunlukta bir bitiş.

Berry Bros. & Rudd’ın yıl ibaresiz Sherry Cask’ını çok seven biri olarak bu 12 yıllık şişelemeden de çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Diğer ekspresyondan farklı olarak 12 yıllık şişe çok daha gövdeli ve yoğun bir viski olmuş. Şeri karakterli viskileri sevenler için fiyat/performans olarak oldukça başarılı bir şişe.

23062024

Berry Bros. & Rudd 12 Year Old Sherry Cask
Burun/Nose85%
Damak/Palate85%
Bitiş/Finish85%
85%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.