Hatırlayacağınız gibi yaklaşık 3 sene önce Glenlivet, ana ekspresyonu olan Glenlivet 12’yi  birçok ülke pazarından çekeceğini ve yerine yıl ibaresi bulunmayan Glenlivet Founder’s Reserve‘ü koyacağını açıklamıştı. Buna sebep olarak da, Glenlivet 12’nin üretiminde kullanılan yıllanmış viski stoğunun azalmasını göstermişti.

Bu haber ben de dahil olmak üzere birçok viski tutkununu büyük hüsrana uğratmıştı. Bunun nedeni hiç şüphesiz, Glenlivet 12‘nin Speyside‘a giriş niteliğinde oldukça yumuşak içimli, dengeli ve lezzetli bir ekspresyon olarak bilinmesiydi.

Glenlivet 12 yerine gelen Founder’s Reserve, bu nedenle başlarda biraz direnç ile karşılaşmış olsa da zamanla kendini viski tutkunlarına kabul ettirdi. Öyle ki, Founder’s Reserve’ün satışı yılda 280,000 kasa gibi bir rakama ulaşmış.

Chivas Brothers’ın Ceo’su Laurent Lacassagne son açıklamasında Founder’s Reserve’ün bu üstün başarısı sayesinde stokların üzerindeki baskının azaldığını ve Glenlivet 12’nin önümüzdeki 3 yıl içinde geri gelebileceğinin müjdesini verdi.

Lacassagne açıklamasında, Glenlivet 12’nin çıkışı ile Founder’s Reserve‘ün de satışına devam edileceğini de ekledi.

Büyük bir heyecanla bekliyoruz…

Tüm Glenlivet tadım notlarım için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.