Johnnie Walker, Blenders’ Batch serisine 3 ekspresyon daha ekleyeceğini duyurdu:

  • Blenders’ Batch Wine Cask Blend
  • Blenders’ Batch Rum Cask Finish
  • Blenders’ Batch Espresso Roast

2016 yılının eylül ayında lansmanı yapılan Blenders’ Batch serisinde 3 ekspresyon bulunuyor. Bunlar; Blenders’ Batch Red Rye FinishBlenders’ Batch Bourbon Cask & Rye Finish ve Blenders’ Batch Triple Grain American Oak.

Johnnie Walker, Blenders’ Batch serisi ile son yıllarda giderek artan “deneysel” viski trendini, son çıkardığı ilginç ekspresyonlar ile daha da ileriye taşıdığını söyleyebiliriz.

Önümüzdeki aylarda raflarda yerini alacak Blenders’ Batch serisinin yeni üyelerini kısaca tanıyalım.

Blenders’ Batch Wine Cask Blend

Blenders’ Batch Wine Cask Blend, içinde baş harmancı Jim Beveridge‘in 10 seneyi aşkın bir süre önce şarap fıçılarına yerleştirdiği viskileri barındırıyor. %40 alkol oranı ile şişelenen ekspresyonun içerisinde, Cameron Brig ve Clynelish damıtım evlerinden viskiler de yer alıyor.

Harmanlama ekibi üyelerinden Aimée Gibson‘ın dediğine göre Blenders’ Batch Wine Cask Blend, taze dut ve çikolata aromalarına sahip olup, kokteyller için mükemmel bir viski olacakmış.

Blenders’ Batch Wine Cask Blend, eylül ayı itibariyle raflarda yerini alacak. Ekspresyonun satış fiyatının US$29.99 olacağı söyleniyor.

Blenders’ Batch Rum Cask Finish

İskoçya’nın Speyside ve Lowland bölgelerinden çıkan viskilerin harmanlanması ile oluşan Blenders’ Batch Rum Cask Finish, meşe fıçılarda olgunlaştıktan sonra içlerinde Karayip romu bekletilmiş fıçılara alınıyor ve belirli bir süre de burada olgunlaşıyor.

Ekspresyonun, Rom fıçılarında geçirdiği bu sürede meyvemsi, tatlı, baharatlı ve oldukça kompleks bir karakter kazandığı söyleniyor.

Harmanlama ekibinden Chris Clark’ın uzun yıllar süren çalışmaları sonucu ortaya çıkan Blenders’ Batch Rum Cask Finish %40.8 alkol oranı ile şişeleniyor.

Blenders’ Batch Espresso Roast

Blenders’ Batch Espresso Roast’un üretiminde yoğun bir şekilde kavrulmuş arpa kullanılıyor. Bu işlemin viskiye zengin çikolata ve kahve notaları ek olarak pürüzsüz bir içim de kazandırdığı söyleniyor.

Harmancı Aimée Gibson tarafından yaratılan Blenders’ Batch Espresso Roast %43.2 alkol oranı ile şişeleniyor.

Aimée Gibson

Leave a Reply

Your email address will not be published.