Crown Royal, Kral 6. George ve Kraliçe Elizabeth’in 1939 yılında Kanada’ya yaptıkları ziyareti onurlandırmak amacıyla üretilmiş bir Kanada harman viskisidir. Yaklaşık 50 farklı Kanada viskisinin özenle harmanlanması ile ortaya çıkan Crown Royal %40 alkol oranı ile şişeleniyor.

1964 yılına kadar sadece Kanada’da satılan Crown Royal, özellikle son yıllarda popülaritesini iyice arttırdı. Geçtiğimiz yıl, ünlü viski yazarı Jim Murray‘in Whisky Bible kitabında Crown Royal Northern Harvest Rye ekspresyonunu “2016’nın En İyi Viskisi” seçtiğini ve bu nedenle markanın adından daha çok söz ettirmeye başladığını belirtelim.

Crown Royal Deluxe (Kanada Harmanı, 40% abv)

Burun: İlk koklamada adeta bir bourbon gibi hissettiriyor. Vanilya, karamel, bal ve meşe ön planda. Bunlara portakal ve limon gibi meyvemsi notalar eşlik ediyor. Oldukça ferah bir burun. Alkol başlarda burnu biraz yorsa da bekledikçe yumuşuyor ve arkadaki notaların çıkmasına izin veriyor. Crown Royal’ın ayırt edici kokusu ise ahşap, mobilya cilası ya da yeni parke olarak adlandırabileceğimiz ferah kokular.

Damak: Burunda aldığımız vanilya, karamel ve bal notaları damakta da etkili. Buruna kıyasla damakta biraz daha köşeli ve baharatlı.

Bitiş: Kısa, kuru ve baharatlı bir bitiş. Burun ve damakta hissedilen meyvemsi, tatlı notaların etkisi oldukça az.

Genel: Burunda hoşuma giden notalara sahip olsa da genç, baharatlı ve kısa bitişiyle Crown Royal sek tercih edeceğim bir harman değil. Daha çok yaz günleri buzla ya da hafif serin olarak içime daha uygun buluyorum.

Crown Royal Deluxe
Burunda hoşuma giden notalara sahip olsa da genç, baharatlı ve kısa bitişiyle Crown Royal sek tercih edeceğim bir harman değil. Daha çok yaz günleri buzla ya da hafif serin olarak içime daha uygun buluyorum.
Burun77%
Damak78%
Bitiş77%
Genel77%
77%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
76%

Leave a Reply

Your email address will not be published.