Amerika’nın en popüler burbonlarından biri olan Four Roses‘un bu ekspresyonu 5 ila 6 yıl arasında meşe fıçılarda olgunlaştırılıp, %40 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Four Roses Kentucky Straight Bourbon (Bourbon, 40% abv)

Burun: Bal ve tahıl ilk hissedilen notalar. Bunlara ek olarak, meşe, vanilya ve karamel. Limon notaları ile hafif bir ekşimsilik hissediliyor. Ferah bir burun. Bu ferahlığı yeni kesilmiş çimen kokusu olarak adlandırabilirim. Havalandıkça limon notalarının azalması ile daha hoş, dengeli bir burun ortaya çıkıyor.

Damak: Oldukça yumuşak ve kolay içimli. Baharat ve tarçın ön planda. Hafif kömürümsü ve kurutucu bir damak. Burundaki meşe, bal ve tahıl damakta da kendini gösteriyor.

Bitiş: Kısa, kömürümsü, baharatlı ve tatlı bir bitiş. Sanki bardağımızda bir buz varmış da tam bitişte erimiş ve viskiyi sulandırmış gibi… Damaktaki aromalar bir nefes sonra adeta su katılmışçasına hemen kayboluyor…

Genel: Four Roses’un en çok hoşuma giden tarafı burundaki bal ve tahıl notalarını çok dengeli bir şekilde sunması. Damaktaki kömürümsü ve baharatlı notalar da aynı şekilde gayet başarılı. Burun ve damakta tatmin edici bulduğum Four Roses, ne yazık ki bitişte çok zayıf bir performans gösteriyor ve biraz hayal kırıklığı yaratıyor.

Four Roses Bourbon
Burun76%
Damak75%
Bitiş74%
Genel76%
75%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
59%

Leave a Reply

Your email address will not be published.