“Yılbaşında ne hediye almalıyım?” sorusu, yılın bu zamanı hepimizin aklını kurcalayan soruların başında gelir. Eğer hediye almak istediğiniz kişi bir viski tutkunu ise ve hala ne hediye alacağınıza karar veremediyseniz, bu yazı sizin için faydalı olabilir!


Viski Kadehi

Viski keyfinin olmazsa olmazı, viski kadehi… Basit bir hediye gibi dursa da şık bir kadeh oldukça iyi bir yılbaşı hediyesi olabilir.

Piyasada çok farklı şekil ve boyutlarda birçok viski kadehi bulunuyor. Bu değişkenlere bağlı olarak her bir bardak farklı bir içim performansı gösteriyor. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız daha önce yazmış olduğum “Viski Bardakları” yazısına göz atabilirsiniz.

İşin çok detayını öğrenmeden hızlı bir seçim yapmak istiyorsanız, sizin için 2 kadehi öne çıkarabilirim: Tumbler ve Glencairn.

Tumbler için kısaca geleneksel tipte viski bardağı diyebiliriz. Günlük kullanım için en uygun viski bardaklarından biri olan Tumbler, buzlu içim ve viskili kokteyller için oldukça uygun bir kadeh. Buna ek olarak,  Tumbler görsel olarak da gayet şık bir kadeh…

tumbler

Glencairn ise günlük içimden daha çok özel tadımlar için tercih edilecebilecek bir kadeh. Uluslararası birçok ödüle de sahip olan Glencairn, farklı viskiler alıp tatmaya meraklı kişiler için ideal bir hediye olacaktır.


Tadım Notu Defteri

Bir viskiyi ilk kez deniyorsam mutlaka ufak tadım notları tutarım. Bu sayede hem içtiğim viskinin karakterini iyice anlıyorum, hem de ileride “acaba bunun tadı nasıldı” diye merak ettiğimde notlarımı açıp bakabiliyorum.

Eğer hediye almak istediğiniz kişinin de tadım notu almak gibi alışkanlığı var ise tadım notu defteri hem bulması kolay hem de düşünceli bir hediye olacaktır. Defterin yanına şık bir kalem de ekleyerek hediyenizi daha da güzel hale getirebilirsiniz.


Viski Karafı

Hangi viski sever işten eve geldiğinde şık bir karaftan kadehine viskisini koyup yudumlamak istemez ki… Viski içmeyi bir seremoni olarak gören kişiler için viski karafı çok iyi bir hediye olabilir.

Karafı tek başına alabileceğiniz gibi, bardakları ile beraber bir set halinde de almayı tercih edebilirsiniz.

Herhangi bir Paşabahçe mağazasında birçok çeşit karaf bulabilirsiniz.

Ufak bir not: Oldukça şık dursalar da viski karafları, sevdiğiniz bir viskiyi muhafaza etmek için pek doğru bir tercih olmayabilir. Nitekim, birçok karafın ağız kısmından hava içeri kolaylıkla girebileceği için oksijenle tepkimeye giren viski belli bir süre sonra karakteristik özelliklerini kaybetmeye başlayacaktır. Bu nedenle viski karaflarını daha çok günlük içim için tercih etmek daha doğru olabilir.


Viski Kitabı

Sadece viski içmeyi değil, aynı zamanda viski kültürünü merak eden ve bu konuda okumayı sevenler için viski hakkında bir kitap güzel bir hediye seçimi olabilir. Ne yazık ki, kitapçılarda Türkçe viski kitabı sayısı oldukça sınırlı, fakat İngilizce bir sürü viski kitabı mevcut.

book-with-whisky

Aşağıda paylaştığım kitaplar benim de kitaplığımda bulunan ve tekrar tekrar keyifle okuduğum kitaplar. Her seviyeden viski severin keyifle okuyacağını düşünüyorum.


Küre Buz Kalıbı

Bazı viski severler buz konusunda oldukça hassaslardır. Eğer hediye almak istediğiniz kişinin “Viski asla buzla içilmez” gibi bir yaklaşımı var ise, buz kalıbı pek doğru bir seçim olmayabilir. Fakat eğer bu kişinin zaman zaman viskisini buzla içtiğine şahit olduysanız küre şeklinde bir buz kalıbı onun için güzel bir hediye olabilir.

Bu buzların en büyük avantajı olarak viskiyi soğuturken normal buza göre daha geç erimesi ve viskiyi minimum miktarda sulandırması diyebiliriz. Ayrıca, görüntü olarak da kadehte gerçekten oldukça şık duruyorlar.

Web_Portfolio_v3_2of4_Category-Item


Viski Taşı

Küre buz kalıbına benzer olarak viski taşı da tercih edebileceğiniz hediyeler arasında. Bu taşların kullanımı oldukça basit. Viski taşları buzluğa yerleştirilip yeterince soğuyana kadar bekletiliyor. Sonrasında ise soğuyan taşlar viski kadehine koyuluyor ve servis ediliyor.

Viski taşlarının en büyük avantajı viskiyi hiç sulandırmadan soğutabilmeleri. Bu sayede viski hafif serin bir şekilde karakteri bozulmadan içilebiliyor. Herhangi bir koku ve tada sahip olmayan taşların temizliği de oldukça kolay.

Piyasada mermer, granit, çelik, plastik ve aliminyum gibi farklı materyallerde birçok viski taşı bulunuyor. Ben daha doğal olduğunu düşündüğüm için daha çok mermer taşları tercih ediyorum.


Su Damlatıcı

Birkaç damla su ile viski içerisinde bulunan bazı moleküller kimyasal reaksiyona girer ve hem burunda hem de damakta farklı notalar açığa çıkar. Bu yöntem, sek viskiden alamadığımız rahiyaları ortaya çıkarmaya ve viskinin bambaşka karakterlerini keşfetmemize yardımcı olur.

Eğer hediye almak istediğiniz kişi ufak tadımlar yapmaya meraklı biri ise, şık bir su damlatıcısı zarif bir yılbaşı hediyesi olabilir.

dropper

Su ve buzun viskiye etkilerini anlatan yazıma buradan ulaşabilirsiniz.


Matara

Cep matarası her zaman çok sevdiğim bir viski aksesuarı olmuştur. Cep matarası sadece viski içmek amacıyla değil, salonun bir köşesinde ya da viski barının yanında sergilemek için de çok şık bir hediye olabilir.


Minyatür Viski Şişeleri

Birkaç ufak şişe ile viski sever birini çok mutlu edebilirsiniz. Hele bir de hediye almak istediğiniz kişinin bir minyatür şişe koleksiyonu varsa, başka bir hediye düşünmenize bile gerek yok. Minyatür şişe koleksiyonu yapan biri olarak emin bir şekilde söyleyebilirim ki, koleksiyonunda olmayan ufak bir şişe, onu birçok hediyeden daha fazla mutlu edecektir.

Eğer hediye almak istediğiniz kişinin bir koleksiyonu yoksa, minyatür şişe yine de güzel bir hediye olabilir. Bu hediye ile onu böyle bir koleksiyona başlama konusunda motive etmiş ve keyifli bir uğraş edindirmiş olursunuz. Koleksiyon amacına ek olarak, şişeleri güzel bir sunum ile bir tadım seti olarak da hediye edebilirsiniz.

Sizce de sıradan bir hediye paketinden daha güzel olmamış mı?


Viski

Ve tabii ki viski… Viski seven biri için bir şişe viski hiç bir zaman kötü bir hediye olamaz. Fakat eğer viski almaya karar verirseniz, sizi alınması gereken bir karar daha bekliyor: Hangi viskiyi almalı?

İlk seçenek hediye almak istediğiniz kişinin favori markasının herhangi bir ekspresyonunu ya da yine benzer karakterde bir markanın ekspresyonlarından almak olabilir.

Diğer bir seçenek ise daha önce denemediği bir viski almak. Bunun için de viski barına bir göz atıp, olmayan viskileri not edebilir ya da bir sohbet arasında tatmak istediği viskiler hakkında ağzından laf almaya çalışabilirsiniz.

Eğer viskiyle aranız pek iyi değilse de bu karar için yakın bir arkadaşına ya da viski kültürüne hakim bir dostunuzdan destek isteyebilirsiniz.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viski Temalı Hediye Önerileri

Viski Tutkunları için 8 Hediye Önerisi

Leave a Reply

Your email address will not be published.