Yılın bu zamanı hepimizin aklını kurcalayan soruların başında gelir “Yılbaşında ne hediye almalıyım?” sorusu. En güzel en uygun hediyeyi bulmak için saatlerce hatta belki günlerce düşünür ve muhtemelen bu işi son ana bırakırız…

Eğer hediye almak istediğiniz kişi bir viski tutkunu ise ve hala ona doğru hediyeyi bulamadıysanız, bu yazı sizin için faydalı olabilir!


Viski Bardağı

Viski keyfinin olmazsa olmazı viski bardağı yılbaşı için çok şık bir hediye olabilir. Farklı amaçlara hizmet eden çok sayıda viski bardağı bulunuyor. Hiç kafanızı karıştırmadan iki tanesini ön plana çıkarabilirim.

İlki Glencairn viski bardağı. Bu bardak uluslararası birçok ödüle sahip, viski tadımı için ideal bir bardak. Eğer hediye almak istediğiniz kişi farklı viskiler alıp tatmaya meraklı ise Glencairn doğru tercih olabilir.

glencairn

Diğer bir seçenek olarak da klasik tipte bir tumbler viski bardağı düşünebilirsiniz. Bu bardak Glencairn gibi ödüllere sahip olmasa da, elde tutuş ve keyif anlamında çok başarılı bir bardak. Aynı zamanda görsel olarak da gayet şık…

tumbler

Glencairn ve tumbler tipi dahil birçok çeşit viski bardağı için Crate and Barrel, Paşabahçe ve İstinye Park Dekante mağazalarına göz atabilirsiniz.


Viski Kitabı

Sadece viski içmeyi değil, aynı zamanda viski kültürünü merak eden ve bu konuda okumayı da sevenler için viski hakkında bir kitap güzel bir hediye seçimi olabilir. Ne yazık ki bu konuda Türkçe kaynak bulmak pek mümkün değil, fakat birçok kitapçıda yabancı dilde bir sürü viski kitabı mevcut.

book-with-whisky

Aşağıdaki kitaplar benim de kitaplığımda bulunan dönüp dönüp tekrar okuduğum hem viski hakkında önemli bilgiler taşıyan hem de çok sayıda viski tadım notunu barındıran kitaplar. Her seviyeden viski sever için okunmasının keyifli olacağını düşünüyorum.


Buz Kalıbı

Evet bazı viski severler viski ve buz konusunda biraz hassaslar. Eğer hediye almak istediğiniz kişinin “Viski asla buzla içilmez” gibi bir yaklaşımı var ise buz kalıbı pek doğru bir seçim olmayabilir… Fakat zaman zaman viskisini buzla içtiğine şahit olduysanız küre şeklinde buz kalıbı hoşuna gidebilir. Bu buzların en büyük avantajı olarak normal buza göre daha geç erimesi ve viskiyi daha az sulandırması diyebiliriz. Ayrıca, kadehinizde de gerçekten çok şık bir görüntü veriyor.

Web_Portfolio_v3_2of4_Category-Item


Su Damlatıcı

Birkaç damla su ile viski içerisinde bulunan bazı moleküller kimyasal reaksiyona girer ve hem burunda hem de damakta farklı notalar ortaya çıkar. Bu yöntem, sek viskiden alamadığımız rahiyaları ortaya çıkarmaya ve viskinin bambaşka karakterlerini keşfetmemize yardımcı olur. Eğer hediye alacağınız kişi ufak tadımlar yapmaya meraklı ve bir su damlatıcısı yok ise, şık bir su damlatıcısı çok güzel bir hediye olabilir. Bu sayede tadım aktiviteleri çok daha keyifli hale gelecektir.

dropper

Geçtiğimiz haftalarda hem suyun hem de buzun viskiye etkilerini anlatan bir yazı paylaşmıştım. Göz atmak isterseniz buradan yazıya ulaşabilirsiniz.


Çikolata

Güzel bir çikolata tartışmasız viskinin yanında en iyi eşlikçilerden biridir. Hediye alacağınız kişinin damak zevkine göre yoğun, bitter, sütlü, badem parçacıklı ya da portakallı dilediğiniz çikolatayı seçebilirsiniz. Viski ile benim favorim yüksek kakaolu bitter çikolatalar…

  • After Eight Dark
  • Lindt Dark Orange Almond Silver
  • Ferrero Rocher
  • Nestlé Bitter %82

whisky-chocolate


Matara

Cep matarası her zaman çok sevdiğim bir viski aksesuarı olmuştur. Sadece viskinizi yudumlamak için değil, salonunuzun bir köşesinde ya da viski koleksiyonunuzun yanında da çok şık durabilecek bir aksesuar.

Benim tercihim taşıma kolaylığından dolayı ufak mataralardan yana. Fakat farklı boy ve şekillerde birçok matara çeşidi mevcut.


Meşe Fıçı

Viski sadece fıçıda olgunlaşır. Yani 12 yıllık bir viskiyi alıp 10 sene de bekletseniz, viski hala 12 yıllık olarak kalır. Fakat aldığınız viskiyi olgunlaştırmanın bir yolu var, o da viskiyi kendi fıçınızda olgunlaştırmanız…

Son birkaç yılda evde viski olgunlaştırmanıza olanak veren özel tasarlanmış minyatür meşe fıçılar satan firmaların sayısı iyice arttı. Henüz minyatür meşe fıçı satan türk firmasına rastlamadım, fakat sipariş verip Türkiye’ye getirtebileceğiniz birçok yabancı firma mevcut.

Minyatür meşe fıçılar ile hediye almak istediğiniz kişi viskileri dilediği uzunlukta olgunlaştırarak farklı keşifler yapabilir.

barrel


Viski

Ve tabii ki viski… Viski seven biri için bir şişe viski hiç bir zaman kötü hediye olmaz. Eğer viski almaya karar verirseniz, burada 2. bir soru ortaya çıkıyor: Hangi viskiyi almalıyım?

Burada 2 yol izleyebilirsiniz. İlki hediye almak istediğiniz kişinin hiç denemediği bir viski almak. Bunun için bir sohbet arasında ağzından laf almaya çalışabilirsiniz. İkinci yol ise bu kişinin daha önce denediği ve beğendiği bir viski almak. Bunun için de yine bir sohbet arasında çaktırmadan en çok sevdiği viski markalarını öğrenebilirsiniz. Bu şekilde öğrenmekte zorlanıyorsanız, viski koleksiyonundaki boş şişelere bir göz atabilirsiniz. Boş bir şişenin dolusu ile değiştiğini görünce çok sevinecektir.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viski bardakları hakkında detaylı bilgi için…

Viski Temalı Hediye Önerileri

Viski Tutkunları için Yılbaşı Hediyesi Önerileri

Leave a Reply

Your email address will not be published.