“Çay bardağında viski içilir mi, çay bardağı gerçekten en iyi viski kadehi mi?” gibi sorular, son günlerde hem sosyal medyadan, hem de çevremden en çok aldığım soruların başında geliyor.

Aslında “Çay bardağı & Viski” konusu bir süredir bilinen, tartışılan ve hatta üzerine çok sayıda esprinin yapıldığı bir konu. Fakat geçtiğimiz günlerde Craft Whiskey Boys adlı bir viski hesabının Youtube kanalında aynı sorular üzerine bir paylaşım yapması konuyu özellikle ülkemizde tekrar gündeme getirdi.

Ben de çok merak edilen ve sosyal medyada da onlarca soru aldığım bu konu hakkında açıklayıcı bir yazı ile cevap vermek istedim.


Çay bardağı & viski hikayesi nasıl başladı?

Her şey Cardinal Spirits adlı bir Amerikan firmasının yılladır evlerimizde kullandığımız çay bardağını, “The Perfect Whisky Glass” yani “Mükemmel viski kadehi” olarak göstermesiyle başlıyor. Firma yaptığı açıklamalarda bu “kusursuz ve yenilikçi” tasarımın, David Hill tarafından uzun süren araştırmalar sonucu geliştirildiği söylüyor…

Cardinal Spirits, bu argümanını farklı görseller ve havalı anlatımlar ile de destekliyor. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere kadehin, tasarımı sayesinde istenmeyen alkol kokusunun aromalardan ayrıştırdığını ve böylece kusursuz bir tadım performansı sunduğunu iddia ediliyor.

Bütün bu iddialarla beraber firma, bizim 100 yılı aşkın kullandığımız geleneksel ince bellilerimizi “Blasadh kadehi” adıyla, 6 tanesi 54$ olarak satışı sunuyor…

Çok geçmeden bu “eşsiz” tasarımın aslında pek de eşsiz olmadığı ortaya çıkıyor ve tepkiler başlıyor… Firma tepkiler üzerine önce tasarımına “Türk tasarımı” ifadesini ekliyor, sonrasında da fiyatı yarıya düşürüyor. Şu an baktığımızda ise firmanın bu bardağı satışa kapadığını görüyoruz.


Gelelim merak edilen sorular hakkındaki yorumlarıma…

Sözlerime çay bardağının “en iyi” viski kadehi olmadığını söyleyerek başlamak istiyorum. Bu lafım sadece çay bardağı için değil, aslında piyasada bulunan tüm viski kadehleri için geçerli.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da “En iyi” veya “En uygun” gibi yorumlar yapmak bizi yanlış yönlendirebilir. Bu yorumlar kişiden kişiye ve kullanım amacına göre değişebilir.

Ben tadım yaparken genelde Glencairn veya Copita tercih ediyorum. Son zamanlarda bu ikiliye Amber Whisky Glass‘ı da ekledim. Keyif için içiyorsam ise genelde Denver & Liely kullanıyorum.

Çay bardağı belki viski içmek için “En iyi ve ya en uygun bardak” olmayabilir, ama bence viski içmek için gayet iyi bir seçenek…

Geleneksel çay bardağımızı, Glencairn ve Amber Glass gibi kadehlerle kıyasladığımızda tasarımlarında ufak benzerlikler görebiliriz.

Glencairn Kadehi

Canadian Glencairn

Birçok tadım kadehi geniş, oval hazneleri ve daralarak uzanan ağızları ile öne çıkıyor. Nosing için olmazsa olmaz bu 2 özellik çay bardağının tasarımında da mevcut. Bu da bence çay bardağını, viski tadımı için “kullanılabilir” bir bardak yapıyor.

Özetlersek;

Her zaman dediğim gibi viski içmek keyif işidir ve viski nasıl isterseniz o şekilde içilir. Bu görüşüme içimde kullanılan kadehi de dahil edebilirim. Sofranızda ve elinizde iyi hissetiren ve keyif veren her kadeh viski içmek için kullanılabilir.

Bu nedenle, yıllardır kullandığımız geleneksel çay bardaklarımız, viski içmek için de, tadım yapmak için de bence gayet uygun. Eğer evde bir viski tadım kadehiniz yoksa çay bardağı iyi bir yedek oyuncu olabilir.

Bunun için de Cardinal Spirits gibi markalardan “Blasadh kadehi” almanıza gerek yok, herhangi bir geniş hazneli ve dar ağızlı çay bardağı işinizi görecektir.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

“Viski Bardakları” yazım için…

“Viski Aksesuarları” hakkındaki yazılarım…

Leave a Reply

Your email address will not be published.