Darkness 8 Sherry Finish, 8 yıl eski Bourbon fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra, özel yapım Oloroso Sherry Octave* fıçılarına alınarak yaklaşık 3 ay kadar bekletiliyor. Ortaya ise 47.8 derece alkollü oldukça aromatik, dolgun bir viski çıkıyor.

*Octave Fıçı: Standart fıçıların 1/8 büyüklüğünde olan ve yaklaşık 50 litre alabilen özel yapım fıçılardır. Bu fıçıların kullanım amacı, alkolün fıçıyla temasını maksimize ederek fıçı karakterini arttırmak.

Darkness 8 Sherry Finish’in içerisinde kimliği açıklanmayan fakat İskoçya’nın Speyside bölgesinden bir damıtımevinden malt viskiler barındırdığı biliniyor.

Darkness 8 Sherry Finish (İskoç Single Malt, 47.8% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber yoğun karamel, portakal, pekmez ve kırmızı meyveler. Şeri etkisi fazlasıyla kendini gösteriyor. Bol tarçın ve bitter. Çok aromatik.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da şeri etkisi belirgin. Bol üzüm, pekmez ve karamel aromalarına tarçın, meşe ve bisküvi tatları eşlik ediyor. Oldukça keskin ve tatlı. Adeta bir rom gibi.

Bitiş: Çikolata, portakal ve tarçın ile orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Darkness 8 Sherry Finish, şeri karakterinin baskın olduğu oldukça yoğun ve aromatik bir ekspresyon. Benim gibi Rom ve şeri severleri tatmin edebilecek bir viski.

290919

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz…

A’dan Z’ye tüm viski tadım notları…

Darkness 8 Sherry Finish
Darkness 8 Sherry Finish, şeri karakterinin baskın olduğu oldukça yoğun ve aromatik bir ekspresyon.
Burun85%
Damak84%
Bitiş84%
Genel84%
84%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
83%

Leave a Reply

Your email address will not be published.