Johnnie Walker Blue Label Ghost & Rare Glenury Royal, markanın 2017’de çıkarmış olduğu ve limitli sayıda piyasa sunduğu Ghost and Rare serisinin 3. üyesi. Ghost and Rare serisininde bulunan her bir ekspresyonun içerisinde yıllar öncesinde kapılarını kapatmış damıtımevlerinden (Ghost) alınan, oldukça nadir (Rare) bulunan maltlar yer alıyor.

Ghost & Rare Glenury Royal harmanının merkezinde de, Highland bölgesinden bulunan ve 1985 yılında kapanmış,  Glenury Royal damıtımevinden nadir maltlar bulunuyor.

Johnnie Walker’ın ünlü baş damıtımcısı Jim Beveridge tarafından yaratılan harmanın formülünde, Glenury Royal’a ek olarak, Pittyvaich, Glen Elgin, Inchgower, Glenlossie ve Glenkinchie damıtımevlerinde malt viskiler olduğu gibi, Cambus ve Cameronbridge damıtımevlerinden de tahıl viskiler bulunuyor.

Johnnie Walker Blue Label Ghost & Rare Glenury Royal (Blended Scoth, 43.8%)

Burun: Şeftali, elma, vanilya, bitter gibi dolgun tatlı aromalara oldukça floral, çimensi ve çiçeksi kokular eşlik ediyor. Bu aromaları güçlü meşe karakteri dengeli bir şekilde sarmalamış. Çok hafif iyotsu kokular da aldığımı söyleyebilirim. Oldukça zengin.

Damak: Kuru kayısı, kuru incir, bal ve elma aromalarıyla oldukça tatlı karakterde. Tatlı aromaları hemen bol tarçın, fındık, hafif karabiber eşlik ediyor. Sıcak olmasına rağmen kremamsı ve kolay içimli bir yapıda.

Bitiş: Kuru meyveler, elma, bal ve karabiber ile sıcak, uzun bir bitiş.

Ghost & Rare Glenury Royal, özellikle burunda oldukça zengin karaktere sahip. Damakta da dolgun tatlı karakteriyle beraber beklenmedik derecede sıcak ve karabiberli, fakat buna rağmen de kremamsı bir harman. Standart Blue Label ile kıyasladığımızda Ghost & Rare Glenury Royal, çok daha sıcak ve baharatlı diyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım notları…

Johnnie Walker’ın ikonik yürüyen adam logosunun hikayesi…

“Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazım için…

Johnnie Walker Blue Label Ghost & Rare Glenury Royal
Burun91%
Damak90%
Bitiş89%
90%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.