Her sene 25 Ocak’ta İskoçya’nın en önemli kültür sembollerinden Robert Burns’ün anısına ritüellerle dolu muhteşem bir anma gecesi yapılır. Scotch kültürüne dair birçok farklı unsurun bulunduğu bu geceye dair bilmeniz gereken her şeyi bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle Robert Burns kimdir çok kısaca ondan bahsedelim.

Robert Burns Kimdir?

Robert Burns, İskoçya’nın en önemli şairlerinden ve kültür sembollerinden biri. 25 Ocak 1759 yılında İskoçya’nın Ayrshire bölgesinde doğan Robert Burns hayatı boyunca İskoç literatürüne yaptığı katkılar nedeniyle, ülkenin ulusal şairi olarak da anılıyor.

İskoçya’nın neredeyse her şehrinde Burns’ün anısına yapılmış bir anıt, bina veya adının verildiği bir cadde görmek mümkün. Özellikle Edinburgh’da gireceğiniz herhangi bir restoran veya kafede Burns’un bir fotoğrafını veya şiirlerini görmeniz çok olası. 21 Temmuz 1796’da hayata gözlerini kapatan Robert Burns her sene doğum gününde yani 25 Ocak’ta sadece İskoçya’da değil, dünyanın dört bir yanında Burns Night (Burns Gecesi) kutlamasıyla anılıyor.

İskoçya’nın neredeyse her şehrinde Burns’ün anısına yapılmış bir anıt, bina veya adının verildiği bir cadde görmek mümkün. Özellikle Edinburgh’da gireceğiniz herhangi bir restoran veya kafede Burns’un bir fotoğrafını veya şiirlerini görmeniz çok olası.

21 Temmuz 1796’da hayata gözlerini kapatan Robert Burns her sene doğum gününde yani 25 Ocak’ta sadece İskoçya’da değil, dünyanın dört bir yanında Burns Night (Burns Gecesi) kutlamasıyla anılıyor.

Yazımın devamı için Walktoscotch.com‘a göz atabilirsiniz. İskoç kültürüne dair yazılarımı paylaştığım walktoscotch bu zengin kültüre dair paylaşımlar yapan keyifli bir platftom.

Leave a Reply

Your email address will not be published.