veviski.com’da yaklaşık 6 yıldır yazıyorum. Bu sürede viski kültürüne dair neredeyse her konuyu kapsadım, farklı başlıklarda onlarca yazı yazdım, fakat birçok sitede sıkça karşımıza çıkan “En İyi” yazılarından hiç kaleme almadım. Ta ki bugüne kadar…

Bugüne kadar “En İyi” yazısı yazmamış olmamın 2 sebebi var. En önemli sebep bu tarz yazıların okuyucuları yanlış yönlendirdiğini düşünmem. İlgi çekici başlıklarıyla genelde bu tarz yazılar tam anlamıyla “Clickbait” (Türkçesi tık tuzağı) içeriklerdir. Değerlendirme kriterleri ve mantığı belirtilmeden gelişi güzel hazırlanmış listelerdir. Bu listelere mesafeli olmamın diğer sebebi ise “En İyi” kavramına pek inanmamam. Her konuda olduğu gibi viskide de iyi/kötü veya kaliteli/kalitesiz gibi kavramlar kişiye özeldir. Değerlendirilen ürüne ek olarak kişiye bağlı değişen onlarca etken vardır. Bu nedenle de tamamen objektif olmanın pek mümkün olmadığını düşünüyorum.

Listemi oluştururken bu eleştirilerimi göz önünde bulundurdum ve ortaya belli kurallar çıkardım. Listeye göz atmadan önce çok kısaca göz atmanızı tavsiye ederim.

  • Listede yer alan viskiler sadece 2021 içerisinde tattığım viskiler arasından seçilmiştir. Tatmadığım viskilere listede yer vermedim.
  • Seçimlerimde her ne kadar objektif olmayı amaçlasam da kesinlikle listenin objektif olduğu yönünde bir iddiam bulunmuyor. Objektiflikten bahsedebilmek için tek kişinin değil, bir juri veya heyetin yorumları gerekir.
  • Seçimlerim benim kişisel tercihlerimi yansıtmaktadır.

Son olarak, zenginlik yaratması ve farklı amaçlara hizmet edebilmesi için listeyi 3 bölüme ayırdım.

  • 1. Bölümde, 2021 içerisinde satışan sunulan yeni viskilerden bir seçki yer alıyor.
  • 2. Bölümde, benim 2021 içerisinde ilk kez tattığım viskilerden bir seçki yer alıyor. Buradaki viskiler yeni olmayan ama benim ilk kez tatma fırsatı yakaladığım viskiler.
  • 3. Bölümde, 2021 içerisinde Türkiye pazarına giriş yapmış viskilerden bir seçki bulunuyor.

2021’in En İyi Yeni Viskileri

2021 benim için viski adına oldukça verimli bir yıl oldu. London Whisky Show 2021, İskoçya turları ve Londra’da katıldığım tadımlar derken, 150’e yakın farklı viski tatma fırsatım oldu. Bu viskilerden de büyük bir kısmı bu sene lansmanı yapılan viskilerdi. Bu başlıkta 2021’de piyasaya yeni sunulan viskilerden ilk 5 tercihimi paylaştım.

1. Talisker 43 Year Old Xpedition Oak

En az hikayesi kadar lezzetiyle de beni büyüleyen bir ekspresyon oldu. İlk önce London Whisky Show’da, sonrasında ise Milroys’daki Talisker dikey tadımında karşıma çıkan özel bir şişe.

Yelkenci James Aiken ile birlikte 3264 mil uzunluğunda transatlantik bir yolculuğuna çıkıyor. Bu yolculuk boyunca güverteye fıçı parçaları yerleştiriliyor. Bu parçalar yolculuk boyunca azgın dalgalarla ve rüzgarlarla savaştıktan sonra damıtımevine geliyor, bir araya getirilerek fıçı yapılıyor ve içlerine 1970’lerde damıtılmış yani yaklaşık 40 yıl olgunlaşmış viskiler kısa bir süreliğine “finish” (bitiş) için dolduruluyor. Sonuç: Talisker’in alışık olduğumuz isli, tuzlu ve karabiberli tatlarına, şaşırtıcı derecede taze ve meyvemsi aromalar ve yıllanmadan gelen yoğun meşe karakteri ekleniyor.

2. Octomore Edition 12.2

2021’de satışan sunulan Octomore Edition 12 serisinin 2. üyesi. Her sene çıkarılan bu özel serinin her .2 şişelemesinde olduğu gibi burada da ilginç bir şarap fıçısı kullanılarak markanın yoğun isli karakterine zengin aromalar eklenmek istenmiş. Bourbon fıçılarda olgunlaştıktan sonra Sauternes fıçılarında bitiş verilen Octomore Edition 12.2, %57.3 alkol derecesine sahip.

Yoğun isli ve ilaçsı notalar ile dolgun meyvemsi muhteşem uyumu. Yüksek alkol ve belirgin is karakterine rağmen oldukça keyifli ve dengeli. 12 serisinde açık ara favorim.

3. Redbreast PX Edition

Bourbon ve Oloroso şeri fıçılarda olgunlaştıktan sonra Pedro Ximénez hogshead fıçılarda bitiş verilen bir Redbreast şişelemesi. Redbreast PX Edition benim için London Whisky Show 2021’in en keyifli viskilerinden biri olmuştu. PX dokunuşu, markanın alışık olduğumuz tatlı-baharatlı dengesini biraz daha tatlıya taşımış, oldukça aromatik bir ekspresyon olmuş. Benim gibi hem Redbreast, hem de şeri fıçısı sevenler için lezzetli bir viski.

4. Laphroaig 10 Year Old Cask Strength – Batch 013

Islay bölgesinin en ikonik markalarından Laphroaig’un 10 yıllık Cask Strength serisinin 13. batch’i. 2021 Ocak ayında %57,9 alkol derecesiyle şişelenen sahip Laphroaig 10 Year Old Cask Strength – Batch 013, listemdeki en vahşi viski diyebilirim.

Özellikle son yıllarda yoğun isli viskilerden biraz uzaklaşmış biri olarak bu viski şaşırtıcı derecede hafızama kazınan bir malt oldu. Yoğun yanıksı ve ilaçsı karakter kadehin biraz havalanmasıyla zenginleşiyor ve ortaya çok kompleks bir viski ortaya çıkıyor. İs severleri fazlasıyla mutlu edecek sıcak bir viski.

5. Lagavulin 11 year old Offerman Edition: Guinness Cask Finish

Büyük ön yargıyla tatmama rağmen çok keyif aldığım bir şişeleme. 2021’de sınırlı sayıda satışa sunulan Lagavulin 11 Year Old Offerman Edition #2 Bourbon fıçılardan 11 yıl olgunlaştırıldıktan sonra Guinness fıçılardan yaklaşık 4 ay kadar geçirip, %46 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Lagavulin’in alışık olduğumuz turba karakterine ek olarak özellikle damakta sunduğu aromatik ve dolgun karakteriyle keyif aldığım bir viski oldu.


2021’de İlk Kez Tattıklarım

2021 yeni çıkan viskilere ek olarak geçtiğimiz yıllarda tadamadığım ama aklımda kalan birçok viskiyle de karşılaştığım ve tatma şansını yakaladığım bir yıl oldu. Bu başlıkta piyasaya yeni sunulmamış ama benim ilk kez 2021 içerisinde tattığım viskilerden ilk 5’mi paylaştım.

1. Longmorn 18

Longmorn 18 gerçekten harika bir viski, fakat benim için bu viskiyi asıl özel kılan detay Londra’ya taşınmamdan önce yakın arkadaşlarımla içtiğim son viski olması…

Chivas Brothers 2020’de çıkardığı ve çok özel viskilerin yer aldığı The Secret Speyside Collection serisinin üyelerinden biri. American meşe and Hogshead fıçılarda olgunlaştırılan ekspresyon %48 dereceyle şişelenmiş. Taze meyve aromalarının belirgin olduğu zarif, kolay içimli ama bir o kadar da dolgun ve tok bir ekspresyon. Özellikle burundan bitişe size eşlik eden meyve tatları ve fıçıdan gelen dengeli karakter çok hoşuma gitti.

2. Highland Park 18

Highland Park 18, İskoçya’nın en kuzeyinden bulunan Orkney adasında bulunan Highland Park damıtımevinin 18 yıllık ekspresyonu. “Viking Pride” (Viking Gururu) olarak da bilinen ekspresyonun olgunlaştırmasında çoğunlukla şeri fıçılar kullanıldığı belirtiliyor. Füme tatlar ile meşeden gelen baharatlı karakterin muhteşem uyumu… Oldukça dengeli ve zengin bir şişeleme.

3. Bunnahabhain 18

Bunnahabhain 18, Islay bölgesinde bulunan damıtımevinin 18 yıl şeri fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra %46,3 alkol derecesiyle şişelediği ekspresyonu. Özellikle burunda çok keyif aldığım bir viski oldu. Şeri fıçı ve deniz etkisi harika bir dengeyle sunulmuş. Damaktaki şeri karakteri fazlasıyla tatmin edici.

4. Kilchoman Sanaig

Kilchoman’ın Oloroso Şeri ve Bourbon fıçılardan olgunlaştırıp, yıl ibaresiz olarak %46 dereceyle şişelediği ekspresyonu. “Farm distillery” olarak da bilinen bu butik markanın 2021 Şubat ayı itibariyle Türkiye’ye de giriş yaptığını belirteyim.

Kuru meyve tatlarıyla ile şeri karakterini fazlasıyla hissettiren Sanaig, tatlı baharatlı ve çikolata aromalarıyla damağı adeta sıvayan dolgun ve aromatik bir viski. Benim gibi is ve şeri karakterini sevenler için güzel bir seçim olacaktır.

5. John Walker & Sons Bicentenary Blend 28

Viski severleri Johnnie Walker’ın 1820’de İskoçya’nın Kilmarnock kasabasında başlayan hikayesinin ilk yıllarına götüren bir ekspresyon. Efsanevi baş Harmancı Jim Beveridge ve ekibi bu harmanı yaratırken Diageo arşivlerinde kaybolarak markanın kurucusu John Walker’ın Kilmarnock’taki dükkanında ilk sattığı ürünlere ve ürünlerin aromalarına odaklanmışlar.

Oldukça zengin bir karaktere sahip John Walker & Sons Bicentenary Blend, içerken özel bir viski içtiğinizi fazlasıyla hissettiren bir harman. Tropik tatlar, kuru meyve ve meşe karakterini dengeyle sunan zarif bir viski.


2021’de Türkiye’ye Yeni Giriş Yapan En İyiler

Sürekli artan fiyatlar ve vergilere rağmen, 2021 Türkiye pazarına yeni giriş yapan viskilere baktığımızda Türk viski severler adına oldukça verimli bir yıl oldu. Bu başlıkta 2021 içerisinde Türkiye pazarına giriş yapmış viskiler arasından seçtiğim favorimi 5’imi paylaştım. Bu başlıkta “Fiyat/Performans” kriterini de göz önünde bulundurarak, 2 viskiye yer verdim.

1. Paul John Christmas Edition 2021

2021 aralık ayında Türkiye’ye giriş yaparak listede yer almaya son anda hak kazanan özel bir viski. Paul John Christmas Edition 2021, Hint viski markası Paul John’un Christmas dönemine özel çıkardığı şişelemesi. 2018’de başlatılan Christmas serisi her sene farklı fıçı detaylarıyla ve “Christmas” ruhunu yansıtan tatlarıyla dikkat çeken bir seri.

Hem burunda, hem de damakta fazlasıyla zengin ve katmanlı bir ekspresyon. Farklı tatlı fıçı bitişlerini ve baharat karakterli sıcak viskileri sevenler için ideal bir seçim olur.

2. Benriach The Twelve

Nisan 2021’de Türkiye’ye giriş yapan Brown Forman maltları arasında benim için en öne çıkan ekspresyon. Bourbon, Port ve Şeri fıçılarda ayrı ayrı olgunlaşan viskileri evlendirmesiyle (marrying) ortaya çıkan 12 yıllık bir şişeleme. Meyvemsi ve baharatlı tatların belirgin olduğu dolgun, zengin ve zarif bir ekspresyon. Günlük içim için ideal.

3. Compass Box Spice Tree

Compass Box’ın Türkiye pazarına girmiş olması Türk viski severler için kesinlikle 2021’in en iyi haberlerinden biridir. Son yıllarda çıkardığı şişelemelerle adından sıkça söz ettiren bağımsız şişeleyici takip edilmesi gereken markalardan.

Compass Box The Spice Tree, Clynelish (%60), Dailuaine (%20) ve Teaninich (%20) damıtımevlerinde üretilmiş malt viskilerin, Amerikan fıçılarda vatlandıktan sonra, 2 yıl süreyle içleri yoğun miktarda yakılmış fıçılarda olgunlaştırılıp, 46 dereceyle şişelenmesiyle üretiliyor. Burunda tatlı ve hafif baharatlı, damakta ise bol baharatlı ve hafif tatlı aromalar sunan dolgun, sıcak ve kolay içimli bir ekspresyon.

4. Ballantine’s 7 Bourbon Cask Finish

Listede fiyat/performans kategorisinde yer alması gerektiğini düşündüğüm bir ekspresyon. Geleneksel meşe fıçılarda 7 yıl olgunlaştırdıktan sonra, Bourbon fıçılarda bitiş (finish) verilen bir şişeleme. Baş harmancı Sandy Hyslop tarafından yaratılan Ballantine’s 7 Bourbon Cask Finish, 2020 Eylül ayında tanıtıldı ve markanın ana portföyündeki yerini aldı.

Genel olarak vanilya ve meyve karakterinin belirgin olduğu kolay içimli ve dengeli bir viski diyebilirim. Özellikle damaktaki kremamsılık bu kategorideki bir viski için gayet başarılı. Viski severler için güzel bir fiyat/performans harmanı.

5. Cardhu Gold Reserve

Cardhu Gold Reserve, fiyat/performans başarısı nedeniyle listede yer verdiğim diğer bir viski. Cardhu’nun özel seçilmiş ve içleri hafif yakılmış (toasted) fıçılarda olgunlaştırdığı, yıl ibaresiz olarak satışa sunduğu altın etiketli ekspresyonu. Türkiye’ye son çeyrekte giriş yapan ekspresyon, fiyat olarak en uygun malt viskilerden biri olarak öne çıkıyor.

Markanın standart 12 yıllık ekspresyonuyla kıyasladığımızda burunda daha hafif ve meyvemsiyken, damakta biraz daha sıcak ve baharatlı bir karaktere sahip. Oldukça hafif, kolay içimli bir Speyside maltı.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

A’dan Z’ye tüm tadım notlarım…

Leave a Reply

Your email address will not be published.