Nikka Coffey Malt, Nikka’nın Miyagikyo damıtımevinde Coffey imbiklerde %100 maltlanmış arpadan damıttıktan sonra Bourbon fıçılarda olgunlaştırdığı ekspresyonu. İlk olarak 2014’te piyasaya sunulan Nikka Coffey Malt, ismiyle ve üretim detaylarıyla biraz kafaları karıştıran bir şişeleme…

Nikka Coffey Malt, %100 maltlanmış arpadan ve tek bir damıtımevinde üretilmiş olsa da bir “Single Malt” değil. Bunun nedeni bu viskinin geleneksek pot imbiklerde değil Coffey imbiklerde damıtılmış olması. Her ne kadar şişe üzerinde “Malt Whisky” yazsa da, bu sizi yanıltmasın. Kategorisini belirlemek zor olsa da Nikka Coffey Malt’a Grain (Tahıl) viskisi demek daha doğru olacaktır.

Nikka Coffey Malt (Tahıl viskisi, %45 abv)

Burun: Vanilya, karamel, bal, malt ve muz kokularına badem, meşe ve baharat eşlik ediyor. Bourbon’u anımsatan dolgun bir karakterde.

Damak: Burunda olduğu gibi vanilya, karamel, bal ve malt aromaları belirgin. Bu aromaları kahve, kızarmış ekmek, çikolata ve badem takip ediyor. Oldukça gövdeli, yumuşak içimli.

Bitiş: Orta uzunlukta, vanilya, malt ve tarçın.

Genel Yorum: Nikka Coffey Malt, vanilya, badem ve baharat karakterinin belirgin olduğu oldukça gövdeli, kolay içimli bir ekspresyon.

011021

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Japon viskilerine dair yazdığım detaylı yazıma buradan göz atabilirsiniz.

Diğer Nikka tadım notlarım…

Nikka Coffey Malt
vanilya, badem ve baharat karakterinin belirgin olduğu oldukça gövdeli, kolay içimli bir ekspresyon.
Burun84%
Damak82%
Bitiş82%
Genel82%
83%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
60%

Leave a Reply

Your email address will not be published.