Yeni Rakı Giz: Kraft Rakı No.2 (Türkiye, 68% abv)

Yeni Rakı’nın Alaşehir’deki yeni butik tesisinde üretilen Giz, “Kraft Rakı” serisinin 2. üyesi. %100 kuru üzümden 3 kez distile edilen Yeni Rakı Giz, Brendi, Öküzgözü ve Boğazkere fıçılarında bekletildikten sonra %68 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Yüksek alkol derecesiyle fıçı sertliğindeki (Cask Strength) viskilere göz kırpan Yeni Rakı Giz, damak zevkinize göre farklı su oranlarıyla karıştırılarak size uygun su-rakı oranını yakalamanıza olanak sağlayan bir “keşif” rakısı olarak konumlandırılmış.

Tadım Notları: Kadehinize koyduğunuz anda keskin alkol ve üzüm kokusu hemen hissediliyor. Fakat sek içimde şaşırtıcı şekilde yumuşak bir dokusu var. Fıçı dokuşunu kesinlikle işe yaramış. Bire bir suyla karıştırırken ilk fark ettiğim şey, Giz’in normal rakılara kıyasla çok daha geç beyazlaması oldu. Bunun nedeni yüksek alkol oranı. Suyla karıştırdıktan sonra anason kokusu biraz daha belirginleşti. Üzüm, sakız, meşe, çok hafif vanilya ve baharat kokuları. Aromatik ve dolgun.

Ben Yeni Rakı Giz’i bire bir su oranıyla tercih ettim, böylece yaklaşık 34% alkol derecesine seyreltmiş oldum. Bu oranda bile içiminin fazlasıyla yumuşak olduğunu söyleyebilirim.

Uzun soluklu bir masada bire bir rakı-su oranında eşlikçi olarak somon füme, somon pastırma, levrek marin, torik lakerda, zeytinyağlı karides & ahtapot gibi soğuk mezeleri önerebilirim. Daha kısa soluklu sade masalarda veya sofra sonunda ise sek şekilde veya tek buzlu dijestif amaçlı da tercih edilebilir.

Fotoğraf: Yonca Muslubaş

300820

Yeni Rakı Giz: Kraft Rakı No.2
85%Overall Score
Reader Rating: (31 Votes)
70%

One Response

  1. M.Hanifi TİRYAKİ

    Giz tek kelime ile müthiş!.. çok keyfli.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.