Yeni Rakı Pus (Türkiye, 45% abv)

Yeni Rakı Pus, markanın 2019’da Yeni Rakı Uzun Demleme ile başladığı “Kraft Rakı” serisinin 3. şişelemesi. İlk isli rakı olma özelliğini taşıyan bu rakı oldukça ilginç bir üretim sürecine sahip.

Serinin diğer üyeleri gibi Yeni Rakı’nın Alaşehir’deki “Yenilikhane” adını verdiği butik tesisinde üretilen Yeni Rakı Pus, 100% yaş üzümden normal imbiklerin 10’da 1’i büyüklüğündeki imbiklerde damıtılıyor. Yaş üzümlerden elde edilen sumaya kiraz ağacıyla islendirilmiş iri taneli ve uçucu yağ oranı yüksek tohumlar eklenerek 1 kez daha damıtılıyor. Damıtma sonrası ise alkol içleri yoğun olarak yakılmış 400 litrelik Fransız meşe fıçılarda belli bir süre bekletiliyor.

Tadım Notları: Sek tadıldığında ilk koklamada alkol karakteri belirgin olsa da kadehin havalanmasıyla üzüm, vanilya, karanfil ve dengeli anason kokuları alınıyor. Sek içimde vanilya, tatlı baharat ve üzüm tatlarını hafif füme nüanslar eşlik ediyor. Su katıldığı zaman burunda vanilya ve meşe kokuları belirginleşirken, damakta anason, vanilya ve füme tatlar ile oldukça yuvarlak ve kaygan bir rakıya dönüşüyor.

“İsli” tabiriyle hiç şüphesiz viski severlerin fazlasıyla ilgisini çekecek bu rakıyı isli viskiler ile kıyaslamak oldukça yanlış olur. Zira burada viski üretiminde kullanılan turbayla islendirmeden farklı bir işlem uygulanıyor. Kiraz ağacı islendirmesi rakıya yoğun isli kokulardan daha çok hafif füme nüanslar kazandırmış. Bu da rakıyı geleneksel rakı çizgisinden çok uzaklaştırmamış. İslendirmeye ek olarak yoğun yakılmış Fransız meşe kullanımı ise rakıyı yumuşatarak tatlı bir karakter kazandırmış. Genel olarak keyif aldığım Yeni Rakı Pus’un sek olarak veya birkaç buzla içime ideal olduğunu düşünüyorum. Soğuk mezeler, füme et ve tuzlu balıklarla uyumlu olabilir.

26032023

Yeni Rakı Pus: Kraft Rakı No.3
81%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.